Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Чопську таможню нумізмати не обдурять

Нумізматика, тобто колекціонування старовинних і сучасних монет, є одним із найпопулярніших хобі. Запеклі нумізмати здатні викласти серйозні суми за маленькі монетки, тож дехто намагається на цьому...

Нумізматика, тобто колекціонування старовинних і сучасних монет, є одним із найпопулярніших хобі. Запеклі нумізмати здатні викласти серйозні суми за маленькі монетки, тож дехто намагається на цьому заробити. Персонаж цієї кримінальної історії – житель Луцька теж захопився цим заняттям, правда зробив з нього бізнес – продавав старовинні монети за кордон. Однак не врахував волинянин, що такий бізнес в Україні вимагає відповідних дозволів, бо інакше трактується законом як контрабанда історичних та культурних цінностей. На чому й погорів…

33-річний Олександр – уродженець Луцька – не був раніше судимий. Свого часу здобув вищу освіту, одружений, має на утриманні малолітню дитину. Постійної роботи волинянин не мав, зате знайшов спосіб, як непогано заробити. Останні кілька років він займався пошуком, колекціонуванням та продажем старовинних монет. Клієнтів на свій товар волинянин знаходив через мережу Інтернет. Таким чином познайомився з громадянином Чехії Міланом, який також займається колекціонуванням монет. Чех запропонував українцеві продавати йому старовинні монети. Торік у лютому Олександр зібрав колекцію із 36 старовинних монет, які рекомендованим листом відправив у Чехію на адресу Мілана. Зробив це через відділення поштового зв’язку в Луцьку. Однак до Чехії монети не дійшли. У відділі митного оформлення митного поста «Чоп залізничний» інспектор виявив відправлені українцем у Чехію монети. Враховуючи, що для переміщення старовинних грошових знаків за кордон через митний кордон України потрібен відповідний дозвіл, рекомендований лист із монетами був повернутий відправнику з відміткою Чопської митниці: «Не підлягає пропуску через митний кордон України».

Монети повернулися назад у Луцьк. Проте їх відправник вирішив піти іншим шляхом, аби доставити до адресата свій вантаж за будь-яку ціну. Олександр схитрував: у підручнику з фізики для 10-го класу вирізав отвір розміром 10 на 14 см, такий собі сховок, у який помістив пакунок з монетами. Книжку поклав у конверт, на якому вказав відомості вигаданого відправника – жителя Волинської області. А одержувачем вантажу мала бути донька згаданого чеха Мілана. За задумом хитрого волинянина, це нібито виглядало правдоподібно: знадобився чеській школярці український підручник для навчання – от його й висилають…

У березні 2010 року через відділення поштового зв’язку в Луцьку Олександр таки відправив свою «бандероль» рекомендованим листом. Але номер знову не пройшов: митники Чопської митниці за допомогою спеціальних технічних засобів виявили приховані 36 старовинних монет…

За фактом спроби контрабандного переправлення історичних та культурних цінностей (ч. 2 ст. 201 Кримінального кодексу України) було порушено кримінальну справу. Слідство швидко з’ясувало обставини злочину, вийшовши на Олександра. Після завершення слідства справу передали в суд, і вироком Ужгородського міськрайонного суду в квітні цього року волинянина засудили на п’ять років позбавлення волі з конфіскацією предметів контрабанди – згаданих 36 старовинних монет. Однак у тюрму він не сів: чоловікові дали іспитовий термін 3 роки, упродовж яких він повинен періодично з’являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої інспекції.

Отак нумізматика ледь не привела людину до тюрми. Цікаво, чи полишить після всіх пережитих перипетій Олександр своє хобі?

Володимир Павлюх, СЗГ УМВС України в Закарпатській області