Курс гривні сягне нової позначки
В Україні курс долара в найближчі сім днів може знизитися до нової за довгий період позначки в 26,5 грн/$. Період сезонного зміцнення гривні незабаром закінчиться, проте ситуація на зовнішніх ринках залишається сприятливою.
ВІДЕО ДНЯ"На найближчий тиждень ми очікуємо зниження курсу долара до гривні. Долар на міжбанку буде торгуватися через тиждень близько 26,5 грн. Готівковий долар у банках буде торгуватися по 26,5/26,7 грн", – спрогнозував старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб.
РекламаМенш позитивний прогноз озвучив Максим Орищак, аналітик компанії "Центр біржових технологій". "На тижні з 13 по 18 вересня середній курс продажу долара США в банках України буде коливатися в межах 26,6-27 грн", – говорить експерт.
Загалом після плавного зростання в перший тиждень вересня вартість валюти розвернеться на 180 градусів. Експерти вважають, що в українців з’явився шанс у найближчі дні купити валюту мало не за рекордною за кілька місяців ціною.
РекламаПопит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії "УкрДилінг", за тиждень знизилися з 26,96/26,98 до 26,68/26,70 (-1,0%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках за тиждень знизилися з 26,91/27,10 до 26,68/26,87 (-0,9%/-0,8%). При цьому спред між середньою покупкою і середньої продажем зберігся на рівні 0,7%.
Що вплине на вартість долара в Україні?
- подорожчання бареля нафти вище за $76 стане сильним сигналом на підвищення інфляційного тиску в світі й відкриє потенціал подорожчання долара;
- рішення щодо процентної ставки НБУ: її підвищили на 0,5% до 8,5%. З огляду на те, що на етапі очікування рішення щодо монетарної політики гривня не росла, після рішення зростання також малоймовірне;
- облікова ставка в Україні до 9 вересня вже тричі була підвищена: 4 березня з 6% до 6,5%, 15 квітня з 6,5% до 7,5%, і з 23 липня до 8%. "Настрої НБУ зрозумілі, і це слугує фактором стабільності гривні протягом поточного року, але може не врятувати гривню від падіння до кінця року", – говорить Орищак.
Загалом же восени у курсу гривні є всі шанси, щоб знову розвернутися до зростання. За різними оцінками, долар може впевнено перейти за психологічну позначку в 27 грн/$.
Що залежить від курсу долара і чому це важливо?
В Україні приблизно четверта частина споживчого кошика – імпорт. Разом із подорожчанням долара неминуче зростає рівень інфляції.
Крім того, курс долара впливає на:
- надходження в бюджет (митні платежі, кредити і т.д. залежать від вартості валюти). І якщо гривня буде впевнено рости, грошей на виконання бюджету країни може не виявитися;
- вартість нерухомості: в Україні ціни на квартири і будинки на вторинному ринку повністю залежать від курсу долара. Також дорожчають і нові квартири відразу після подорожчання валюти;
- бензин, газ та інші комунальні послуги. Україна закуповує приблизно 85% бензину. Купувати доводиться в доларах. Тому після зміни курсу вже через два тижні змінюються ціни і на АЗС. Також від долара залежать ціни на імпортне блакитне паливо. А відразу після газу зростають у ціні гаряча вода й опалення.
Щонайменше найближчі сім днів очікувати подорожчання долара, впевнені експерти, не варто. Ба більше, гривня може показати сильні позиції і знову закріпитися на позначці в 27 грн/$.
Нагадаємо, що курс євро падає п’ятий день поспіль.