Установчі збори засновників громадського об’єднання: що і як
Утворення громадського об’єднання відбувається на установчих зборах, під час яких засновники висловлюють своє бажання створити громадське об’єднання, визначають назву, мету та цілі його діяльності, а також організаційно-правову форму.
Така діяльність оформлюється протоколом, який відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадські об’єднання», має містити відповідні відомості.
ВІДЕО ДНЯЗаконодавчо передбачено, що учасниками установчих зборів можуть бути як безпосередні засновники об’єднання, так і запрошені особи (наприклад, правники, які супроводжують проведення зборів та оформлення прийняття відповідних рішень, але не є засновниками).
Не встановлено обмежень, відповідно до законодавства, можливості участі в установчих зборах через представника. Таким чином, на установчих зборах засновник може брати участь особисто, або через представника. Поряд із цим, законодавством додатково встановлено, що під час установчих зборів особа може бути обрана керівником, обрана до складу керівного органу громадського об’єднання, визнана особою, яка має право представляти громадське об’єднання для здійснення реєстраційних дій, або визнана особою, уповноваженою представляти громадське об’єднання, без безпосередньої участі за наявності її особистої згоди.
РекламаПроведення зборів оформляється протоколом, вимоги до якого передбачені частиною 2 статті 9 Закону України «Про громадські об’єднання» (далі — Закон). Протокол установчих зборів громадського об’єднання має містити відомості про:
Реклама- дату та місце проведення установчих зборів;
- осіб, які брали участь в установчих зборах (відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону);
- рішення про утворення громадського об’єднання із зазначенням мети (цілей) його діяльності;
- рішення про визначення найменування та за наявності — скороченого найменування громадського об’єднання;
- рішення про затвердження статуту громадського об’єднання;
- рішення про утворення (обрання) керівника, органів управління громадського об’єднання відповідно до затвердженого статуту;
- рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об’єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об’єднання без додаткового уповноваження (далі — особа, уповноважена представляти громадське об’єднання), — для громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи, якщо утворення (обрання) органів управління не передбачено рішенням про утворення такого об’єднання;
- рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об’єднання для здійснення реєстраційних дій, — для громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.
Протокол установчих зборів підписується головуючим (не обов’язково обраний головою організації) та секретарем зборів.
Особливу увагу варто звернути на визначення найменування. Найменування громадського об’єднання визначається рішенням установчих зборів під час його утворення. Найменування громадського об’єднання складається з двох частин — загальної та власної назв. У загальній назві зазначається організаційно-правова форма громадського об’єднання («громадська організація», «громадська спілка»). Найменування громадського об’єднання викладається державною мовою. Громадське об’єднання може також викласти свою власну назву, поряд з державною мовою, іноземною мовою або мовою національної меншини. Власна назва громадського об’єднання не повинна бути тотожною власним назвам інших зареєстрованих громадських об’єднань.
РекламаГоловний спеціаліст відділу державної реєстрації
громадських формувань у Закарпатській області Управління
державної реєстрації Західного міжрегіонального
управління Міністерства юстиції
Наталія Данканич