Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 305 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 10 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 14 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 16 200+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 1500+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Президента Гуцульської республіки представили в Ужгороді

Президента Гуцульської республіки представили в Ужгороді
У понеділок гостем прес-центру «Закарпаття» знову став невтомний подвижник української справи зі Словаччини професор Микола Мушинка. У травні він презентував тут свою унікальну книгу-дослідження з...

У понеділок гостем прес-центру «Закарпаття» знову став невтомний подвижник української справи зі Словаччини професор Микола Мушинка. У травні він презентував тут свою унікальну книгу-дослідження з життя нашої діаспори в Східній Словаччині «Národnostná menšina pred zánikom?» («Національна меншина перед зникненням?»), а тепер – книжку, у якій відтворено сторінки життя і діяльності одного із найвидатніших громадських і політичних діячів Срібної Землі Степана Клочурака.

ВІДЕО ДНЯ

Власне, йдеться про друге видання "Лицаря волі" (перше презентували в Ужгороді у 1995 році), що містить більше цікавої та необхідної для науковців та поціновувачів історії інформації, адже доповнене новими архівними матеріалами, фотоматеріалами та фоторепродукціями. Як повідомив професор Микола Мушинка, нову інформацію він взяв із московської судової справи над Степаном Клочураком та його соратниками. Історія ж, яким чином документи потрапили до автора, взагалі дуже цікава. "Коли я презентував перше видання, до мене підійшов чоловік, котрий повідомив, що прочитав книгу і вона йому дуже сподобалась. Він сказав, що може видобути мені справу із московського КДБ. Я, звичайно, погодився, і через 2 тижні матеріали вже були у мене. Я страшенно вдячний цьому чоловікові, хоча прізвища його не знаю дотепер", — зазначив пан Микола.

Микола Мушинка розповів, що, як завжди буває у подібних ситуаціях, аби видрукувати вже готову працю важко було знайти спонсорів. Зрештою книжка вийшла на замовлення та коштом Рахівської районної ради. До речі, у неділю у селищі Ясіня було відкрито пам'ятник Степану Клочураку (скульптор Михайло Белень) і презентовано друге видання "Лицаря волі".

Реклама

Іван Ребрик, директор видавництва "Ґражда", в якому побачило світ доповнений життєпис Степана Клочурака, зазначив, що він з колегами "із великою охотою взялися за видання, оскільки усвідомлювали, наскільки важливим як для громадськості, так і науковців є дане джерело". За словами Івана Ребрика, на сьогодні відчувається брак достовірної інформації стосовно реальних історичних подій початку-середини минулого століття, та завдяки цій праці тогочасна історія Закарпаття відтворюється дуже об'ємно.

"Постать Степана Клочурака є надзвичайно цікавою. Крім усього іншого, він був поважним хазяїном — людиною заможною, багатою та підприємливою. Маючи достаток, можна було спокійно жити і нічим не перейматися, однак Степан Степанович не міг і не хотів стояти осторонь суспільних процесів. Служіння народу, мабуть, було закладено в нього генетично, і це він довів конкретними діями", — зазначив Іван Ребрик. За словами видавця, всім дуже пощастило, що є Микола Мушинка, котрий взявся за таку важливу справу, завдяки роботі якого можна розставити крапки над "і" в деяких історичних питаннях.

Реклама

Степан Клочурак був справді визначною постаттю для Закарпаття. Він був ініціатором антиугорського повстання на Закарпатській Гуцульщині, а у 1919 році став засновником і президентом Гуцульської Республіки в Ясіні, командиром Закарпатської сотні Української Галицької Армії (УГА) в боротьбі з більшовиками та денікінцями. У міжвоєнний період був співорганізатором "Просвіти", торговельних, економічних, молодіжних, військових та педагогічних спілок на Закарпатті, керівником українських фракцій Соціал-демократичної й Аграрної партій та головним редактором їх друкованих органів – "Народ", "Вперед" та "Земля і воля". В автономному уряді Карпатської України займав посаду політичного секретаря прем'єр-міністра Августина Волошина, а згодом – міністра господарства та народної оборони. Після розгрому Карпатської України очолював ліквідаційну канцелярію уряду Карпатської України в Празі. У травні 1945-го року Степан Клочурак був заарештований органами "СМЕРШу". Після 20-х років і 4-х місяців повернувся із таборів Воркути у Прагу. Помер у Празі, навідавши перед смертю рідну Гуцульщину.

Книга "Лицар волі. Життя і політично-громадська діяльність Степана Клочурака" проілюстрована фоторепродукціями переважно з архіву автора. Частина фотоматеріалів – із приватного музею історії Гуцульщини Едуарда Зелінського в готельному комплексі "Скіфське полювання" в смт. Ясіня.

Придбати книгу можна безпосередньо у видавництві "Ґражда" за 60 гривень та у книгарнях Ужгорода.

Реклама

Прес-центр “Закарпаття”

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно