У Синевирі, що на Закарпатті, до нормального життя повертають бурих ведмедів, які постраждали від жорстокого ставлення людей

Життя  4 січня 2017 року, 09:01 1847 ВІДЕО

На Закарпатті працює спеціальний центр реабілітації бурих ведмедів, які постраждали від жорстокості або неправильних дій людини. Чому українська держава вирішила створити такий центр, і чи здатні ведмеді вижити в дикій природі після вузької клітки?

Незважаючи на те, що настала зима, бурі ведмеді, які живуть в Центрі реабілітації "Синевир" в Закарпатті, все ще не сплять. Вирити барліг і адаптуватися до дикої природи вони не можуть через психологічні травми. Більшість ведмедів раніше жили в цирках або приватних колекціях і багато перенесли від людини.

Зараз на реабілітації перебувають 19 ведмедів з усієї України. Деяких тварин у власників конфіскували, інших в Центр віддали самі господарі, коли зрозуміли, що не можуть за ними доглядати.

"Ось ці, які були просто для іміджу, постійно жили в клітках, – показує вихованців Іван Мокрянин, співробітник Центру реабілітації бурих ведмедів. - Клітки були маленькі, чотири на три метри і навіть два на два".

З рук бізнесмена в "ведмежий санаторій" потрапив і Мішутка. Зараз він щодня приймає таблетки: у ведмедя напади епілепсії.

"Він ходить по колу, у нього слина тече, судоми, на 20-30 секунд він навіть перестає дихати. Але потім відходить і піднімається знову. Ми його окремо тримаємо, рідко пускаємо погуляти", – розповідає Іван.

Коли ведмеді потрапляють в Центр, спочатку вони живуть в невеликих вольєрах – карантинній зоні. В "дику" природу на території центру (це цілих 12 га) ведмедів відпускають не відразу: в незвичному середовищі тварини спочатку можуть вести себе агресивно.

Центр реабілітації огороджений парканом під напругою – щоб ведмеді не втекли. Але деякі, навіть якщо захочуть, далеко не втечуть. У карантинній зоні все життя буде перебувати сліпий Кузьма:

"Його господарі водили в наморднику. Ну і, щоб менше було агресії – ікла та різці йому вирвали. І тримали його в підвалах, рідко виводили на свіже повітря", – розповідає пан Іван.

У національному парку "Синевир" умови максимально комфортні для адаптації бурих ведмедів. Тут і свіже повітря, і ліс, і гірські річки. Але співробітники Центру кажуть, що справжнє досягнення для них, коли тварина сама починає рити барліг.

"Зараз у нас вже 5 ведмедів залягли в сплячку. Це означає, що вони вже повернулися до своїх природних інстинктів, – пишається Юрій Тюх, заступник директора з науково-дослідної роботи національного природного парку Синевир. – Ще два поки "на межі": ходять такі мляві і ось-ось можуть залягти ".

Ті ведмеді, які потрапив в Центр, залишаються тут назавжди. Співробітники пояснюють: самостійно на свободі ці ведмеді вижити не зможуть: настільки вони звикли до людей, не дивлячись на їх жорстокість.

"У нас була досить сумна історія з ведмедем на прізвисько Потап. Він знаходився в кінно-спортивному клубі, де труїли на нього собак, – розповідає Михайло Маслей, ветеринарний лікар реабілітаційного центру. – Ставлять ведмедя на ланцюг і труять його собаками, а потім ці собаки продаються за дуже хорошими цінами. 1000 доларів можуть брати за цих псів, який можуть йти на ведмедя ".

Бурі ведмеді сьогодні в багатьох країнах занесені в Червону книгу. За даними співробітників центру, всього в Україні їх залишилося близько 300 особин. Але, всупереч забороні, на них продовжують полювати. Ще 120 ведмедів і раніше виступають на цирковій арені або розважають власників в приватних будинках. Днями центр прийме ще двох колишніх артистів цирку.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0