Ситуація з гречкою на ринках Мукачева залишається складною
15, 20, 25 гривень за кілограм, що далі? Вже кілька тижнів поспіль ми спостерігаємо небувале зростання цін на гречку у магазинах, супермаркетах, на ринках. А ця сільськогосподарська культура входить в споживчий кошик наших мешканців з давніх часів, є складовою смачних якісних страв. Хоча Міністерство аграрної політики і продовольства України та провідні підприємства-виробники гречаної крупи запевняють, що роздрібні ціни на крупу гречану зафіксовані на рівні 13,9-14 грн. за 1 кг, але поки що ситуація на ринках кидає нас у розпач.
ВІДЕО ДНЯНа одному з ринків Мукачева гречку взагалі неможливо придбати. Продавець Надія охоче розповідає: «Спочатку ціна була 20, потім – 25 грн. за 1 кг. Майже ніхто не купував. Бувало, цінники доводилось міняти кілька разів на день. А нещодавно приходила перевірка, – переписали всі ціни і тим продавцям, у яких цей продукт був вище від 14 грн. за1 кг, заборонили торгувати. Але ж жоден закон в Україні не забороняє купити дешевше, щоб потім продати дорожче. Було сміху, коли перевіряючий спитав ціну у продавця, а той жартував, що в нього гречка по 5 грн. за кілограм (мовляв, за свої гроші купив, то по скільки хоче, по стільки і продає). Отака скандальна крупа!..
Зараз гречка продається в менших фасувальних упаковках: 700 граів крупи по 15-17 грн. Але я не продаю. І ніхто у нас більше не продає. Чекаємо, коли ціни дійсно стануть нижчими».
РекламаЯкі саме причини зростання ціни на гречану крупу, ніхто не знає. Але, кажуть, недосів культури в 2010 році, жарке літо і засуха призвели до значної втрати урожаю. Владі довелось імпортувати велику партію культури з-за кордону. У деяких супермаркетах навіть було обмеження продажу гречаної крупи «в одні руки». Для нормалізації ціни до 1 листопада цього року, за дорученням Прем’єр-Міністра України Миколи Азарова, гречану крупу звільнили від ввізного мита та ПДВ. Отож, сподіваємося, що вже найближчим часом знову зможемо смакувати страви з гречки. Нашу пристрасть до цієї культури поділяють японці (одна з улюблених страв у них– гречана локшина «соба», «удон»), люблять її росіяни та білоруси. Ну, як тут скажеш смачного?!
Катерина Голуб