Чистий четвер: що можна та що заборонено сьогодні робити

Життя  25 квітня 2019 року, 10:34 2796

Чистий четвер – один з найважливіших днів Страсного тижня, тобто шести днів перед Великоднем. Свою назву свято отримало через те, що з давніх часів у цей день було прийнято купатися, прибирати своє житло, тим самим позбавляючись від гріхів і негативної енергії. Розповідаємо про забобони, прикмети та повір’я цього дня.

Чистий четвер: історія свята

Згідно біблійної історії, за три дні до своєї смерті Христос скликав своїх учнів на так звану Таємну вечерю. У своїх проповідях Ісус постійно твердив, що людина повинна вести смиренний образ життя і ділити з ближнім хліб з вином, що і зробив Спаситель.

Однак саме в той день Ісус сказав своїм апостолам, що найближчим часом хтось із них зрадить свого вчителя. Таким чином Христос передбачив зраду Іуди, який в ніч з четверга на п’ятницю продав Ісуса за 30 срібних монет.

Чистий четвер: звичаї і обряди

Купання

«Якщо хочеш весь рік бути здоровою, неодмінно, викупайся до сходу сонця». Так говорили древні люди і вірили, що вода в цей ранок набуває особливі цілющі якості. За допомогою цього особливого ритуалу тіло людини очищається від всіх негативів і хвороб.

Причастя і сповідь

Вважається, щоб закріпити ефект очищення, після купання потрібно йти до церкви на сповідь і причастя. Однак пам’ятайте, що причащатися, згідно з церковними правилами, можуть тільки той, хто поститься.

Прибирання

У Чистий четвер потрібно ретельно прибирати свій будинок. За віруваннями, прибирання допомагає людині знайти давно загублені і необхідні в даний момент речі. За правилами, ви повинні без жалю позбутися старих речей, які давно не використовуєте. Тим самим, піде і негативна енергія, вроки і псування, які накопичилися у вашому домі. А їх місце займуть нові, позитивні емоції.

Правильний розпорядок

У Чистий четвер потрібно виконувати всі справи неспішно і поступово. Так, заборонено готувати великодні паски, якщо в будинку безлад. Розплануйте свій день – спочатку душ, потім прибирання, а потім приготування святкових страв. І пам’ятайте, що всі справи потрібно робити з чистим розумом і добрими помислами.

Читайте також:  Страви на Великдень. Що приготувати та як прикрасити паску?

Важливо пам’ятати, що всі справи по дому обов’язково потрібно закінчити в четвер. Якщо такої можливості не надалося, то продовжувати прибирання в п’ятницю і інші дні Страсного тижня категорично заборонено. Також заборона стосується і веселощів, гулянь і ворожіння.

Народні прикмети на Чистий четвер

 • Постарайтеся всі роботи по дому закінчити в Чистий четвер, щоб інші дні витратити на молитву і роздуми про життя.
 • Існує прикмета, що в цей день заборонено що-небудь давати в борг. Таким чином можна віддати своє здоров’я та удачу.
 • Люди вірять, що якщо не прибрати свій будинок в Чистий четвер, то і весь рік доведеться жити в бруді і сварках.
 • Щоб зняти порчу з себе або члена сім’ї, вранці в Чистий четвер помийте обличчя, примовляючи: «Змиваю все, що напустили, тіло і душа більше не мається, все Чистим четвергом забирається».
 • Якщо дівчина скоріше хоче вийти заміж, то потрібно умити обличчя, повторюючи такі слова: «Як для всіх гарний Четвер, так і я для всіх буду прекрасною».
 • А щоб зберегти здоров’я і красу, залиште в посудині з водою жменю срібних прикрас. А пасхальним ранок помийте водою обличчя.
 • Щоб дізнатися про своє майбутнє, вранці насамперед потрібно виглянути у вікно: якщо побачили собаку або дорослого чоловіка, то це на щастя і благополуччя, а якщо стареньку – чекай біди.
 • З давніх-давен вважається, якщо паска вийшла пухкої консистенції і не пропеченою, то весь рік буде важким і повним турбот. А якщо тісто піднялося, паска вийшла повітряною і смачною, то ніяких проблем найближчим часом у вашому житті не передбачається.
 • Вважається, що якщо в Чистий четвер буде погода сонячної, то сім’ю буде чекати тільки мир і благополуччя весь наступний рік. Крім того, хороша погода у цей день віщує теплу і м’яку весну. Ну а в разі дощової погоди – весна буде вітряною та пізньою.

Чистий четвер: головні заборони

 • У цей день прийнято згадувати страждання, які довелося пережити Ісусові. Тому будь-які застілля і гуляння категорично заборонені.
 • Протягом всього Страсного тижня заборонено проводити ритуали хрещення і вінчання.
 • Категорично заборонено залишати безлад в своєму будинку. Інакше проведете весь наступний рік в бруді і сварках
 • Після Чистого четверга заборонено займатися важкою працею до Великодня. Вважається, що таким чином можна образити пам’ять про Спасителя.
 • Люди вірять, що в воді після прибирання накопичуються гріхи, тому краще її вилити в місце, де нічого не росте.
 • Приступати до приготування великодніх пасок не варто, поки будинок не буде прибраний.
 • Хоча саме в четвер починається приготування страв до Великодня, пробувати їх не можна. Триває Великий піст.
 • У Чистий четвер заборонено давати в борг. В іншому випадку можна віддати щастя і здоров’я.
 • Під час всієї Страсного тижня заборонено займатися плотськими втіхами.
 • У Чистий четвер категорично забороняється сваритися і лихословити. Вважається, що вся негативна енергія повертається подвійною силою.

Нагадаємо, оприлюднено графік освячення пасок у православних храмах Мукачева.

Джерело: znaj.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0