Що чекає на охорону здоров’я 2020 року

Життя  24 листопада 2019 року, 20:55 957

Наступного року в Україні продовжиться медична реформа. Акценти ставитимуть на забезпеченні якісної та доступної первинної та екстреної медичної допомоги, запуску системи трансплантації, розбудові системи громадського здоров’я та реалізації програми медичних гарантій, що має забезпечити українцям зокрема і безоплатні послуги з лікування інфарктів, інсультів, неонатальної допомога та допомоги при пологах у тих закладах, які укладуть договір з Нацслужбою здоров’я. Про це під час пресконференції в Житомирі розповіла міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька.

Ключові пріоритети реформування медичної галузі 2020 року:

 • запуск програми медичних гарантій;
 • покращення сервісу надання медичних послуг;
 • розроблення концепції страхової медицини;
 • залучення інвестицій у систему охорони здоров’я;
 • запуск системи трансплантації;
 • реформа громадського здоров’я та епідемічна безпека;
 • розбудова системи електронного здоров’я;
 • запровадження лікарського самоврядування;
 • запуск єдиного національного медичного закупівельника лікарських засобів та медичних виробів;
 • розширення доступу до безкоштовних ліків, зокрема розширення програми "Доступні ліки".
Loading...

Читайте також:  Медична реформа: чому Мукачево краще та як лікують у Польщі

Гроші за пацієнтом

Принцип "Гроші за пацієнтом" буде поширено на всі рівні медичної допомоги. Це дозволить розвивати конкуренцію серед медичних закладів і боротьбу за пацієнта. Такий підхід дозволить покращити якість медичних послуг. Населення забезпечене безоплатною первинною медичною допомогою. Наразі триває робота над розбудовою відповідної системи контролю якості. Мета – збільшити потік людей саме на рівень сімейної медицини. Адже у всьому цивілізованому світі 80% проблем зі здоров’ям вирішують сімейні лікарі і лише 20% - займаються вузькі спеціалісти. В Україні ситуація – навпаки. До сімейників йдуть лише 25%, а решта 75% — одразу на рівень спеціалізованої допомоги. "Такий підхід не дозволяє мати лікаря, який несе відповідальність за здоров’я людини на різних етапах його життя. Ми це змінюємо", — зазначила Скалецька. 

Програма медичних гарантій

Від 1 квітня 2020 року стартує програма медичних гарантій. Це перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. До неї увійдуть реімбурсація лікарських засобів, послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної медичної допомоги та реабілітації. На програму медгарантій у держбюджеті-2020 передбачено 72 млрд грн. Уже кілька місяців заклади охорони здоров’я, що надають спеціалізовану та екстрену медичну допомогу, готуються до переходу на нову систему фінансування, аби отримувати державні кошти від Нацслужби здоров’я. Для цього вони повинні виконати такі вимоги: перетворення на комунальні некомерційні підприємства, комп’ютеризація закладів та наявність медичної інформаційної системи, яка забезпечить підключення до електронної системи охорони здоров’я.

Доступні ліки

Від 2020 року розширюватиметься програма безкоштовних або з невеликою доплатою медикаментів "Доступні ліки". Нині до програми включені медпрепарати для лікування серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми. У держбюджеті на них закладено 2,1 млрд грн. У майбутньому програма розшириться додатковими препаратами, зокрема інсулінами.

Читайте також:  Медреформа стартувала: що варто робити закарпатцям уже сьогодні

Трансплантація

Один із ключових напрямків роботи МОЗ стане запуск системи трансплантації. Першочергові завдання цього напрямку:

 • створення відповідної нормативно-правової бази до кінця 2019 року, яка розблокує можливість побудови системи;
 • впровадження у практику Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, де донор і реципієнт зможуть знаходити один одного;
 • промоція професії трансплант-координаторів, навчання яких вже розпочалося;
 • запуск "перехресного донорства", коли йде обмін органами між живими донорами, які не є рідними;
 • можливість за життя дати згоду на донорство після смерті.

Інвестиції в систему охорони здоров’я

МОЗ планує залучати інвестиції в систему охорони здоров’я. "Ми всі розуміємо, що ніколи в держави не буде стільки коштів, щоб оновити лікарні та обладнання, розвивати клінічні дослідження та інше. А все це має дуже великий вплив на якість медичних послуг. Тому створення умов для заходження інвестицій у сферу, перемовини із потенційними інвесторами і пакування інвестиційних ініціатив у проекти — теж на порядку денному МОЗ та уряду загалом", — зазначила Скалецька.

Нагадаємо, що адвокати та лікарі хочуть завдати правового нокауту медичній реформі.

Джерело: ТСН
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0