Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода?

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода?

В Ужгороді з року в рік знімають стару андезитову бруківку, змінюючи її на нову бетонну або ж на асфальтове покриття. Разом із цим цінним каменем, насправді, знімають і пласт історії та затишку нашого міста. До прикладу, у Євросоюзі, куди ми ніби рухаємося, бруківку бережуть на рівні архітектурних будівель. Підтвердженням є центральні частини Відня, Кошице, Будапешта та інших міст, яким обтесаний андезит уже сотні років надає особливого шарму. А що маємо нині в Ужгороді? Ряд запитань: куди дівається міська довговічна бруківка, де з’являється і де може з’явитися, і чому її стали інтенсивно знімати саме за каденції нинішнього міського голови Богдана Андріїва?

ВІДЕО ДНЯ

Варто згадати, що перший масштабний «бруківковий» скандал в Ужгороді виник ще за головування Віктора Погорєлова. Тодійшній мер у 2012 році примудрився наскладувати на парковці, яка належала його дружині, близько 360 кубометрів андезитового дорожнього покриття, вибраного з вулиці Швабської. 

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 01
Реклама

Принаймні цю цифру встигли зафіксувати правоохоронці, перед тим, як бруківка звідти зникла. Згодом частину цього каменю зафільмували у приватному обійсті сина пана Віктора - Андрія Погорєлова у мікрорайоні Червениця. 

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 02
Реклама
Читайте також:
Патрульні помітили, як чоловік збирав бруківку з тротуару та вантажив у свою автівку

Тоді, окрім громадського осуду, ніхто жодної відповідальності за маніпуляції з міським майном не поніс…

Схоже, що нині історія повторюється. Щоправда у дещо іншому форматі. Близько трьох років тому значну частину бруківки було знято у рамках реконструкції вулиці Капушанської або Перемоги (стара назва). Ідеться про відрізок вулиці від магазину-складу «Беркут» до села Сторожниця. 

Реклама
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 03

Паралельно почалася реконструкція площі Шандора Петефі. Тут, щоправда, частину бруківки після ремонтних робіт перестелили. Іншу ж частину замінили сучасною об’ємною плиткою. 

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 04

Також за каденції Богдана Андріїва у 2017 році кілька вантажівок андезитової бруківки було демонтовано з вулиці Одеської, про що свідчить відео, зняте журналістами телеканалу «Сіріус»... 

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 05

Навесні минулого року бруківку було знято і з вулиці Робочої, яка у центрі Ужгорода з’єднує Коцюбинського (біля обласної прокуратури), Руську та Мукачівську. На фото, зробленими прес-службою Ужгородської міськради, чітко видно, як стару бруківку згрібають у ківш такого ж крана, як на Одеській. А на наступному фото у публікації з красномовною назвою вулицю Робочу вже встеляють свіженьким асфальтом…

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 06
Реклама
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 07

А зовсім нещодавно бруківку вибрали і вивезли на початку провулку Навої, що з’єднує Льва Толстого з Київською Набережною біля ЗОШ №5.

Майже паралельно бруківку під час ремонту знайшли й на вулицях Анкудінова та Другетів. «Розкопки» комунальників показали, що андезитову частину історії Ужгорода раніше взагалі закатували у асфальт. Тобто, таких цінних знахідок у нашому місті може бути ще чимало… 

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 08

Одразу після цього міський голова Богдан Андріїв у коментарі «Суспільному» розповів, що бруківку з цієї вулиці частково демонтують і передадуть на зберігання. А на її місці зроблять асфальтове покриття. Саму ж бруківку використають у центральній частині міста «щоб не купувати» нову. Щоправда, у якій саме частині міста і коли саме цю бруківку будуть використовувати, пан мер уточнити забув. А вже за півтора тижні Богдан Андріїв передумав. Відповідно, так пафосно рапортовані ним перспективи розтанули і вулицю Анкудінова разом із бруківкою, за старою радянською традицією, просто «закатали» в асфальт.

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 09

Ну і всім ужгородцям, котрі нині їздять Слов’янською набережною, важко не помітити, як у процесі побудови квазі-велодоріжки там демонтовують такі ж андезитові бордюри. Цей відрізок Набережної, через встановлення бетонних бордюрів, що стирчать посеред дороги і типу розділяють велосипедну і пішохідну смугу,  ризикує стати найбільшим кітчем в історії міста… 

Реклама
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 10

У процесі дослідження долі цих усіх демонтажів, ми надіслали офіційні запити до Ужгородської міської ради, де запитували, скільки наразі зафіксовано кубометрів демонтованої бруківки та бордюрів в Ужгороді. Також цікавилися, де, ким і на яких умовах зберігається бруківка, яку було демонтовано за каденції пана Андріїва і де й коли ужгородці зможуть побачити її використання. 

У міській раді відповіли, що протягом головування в Ужгороді Богдана Андріїва бруківку, демонтовану зі згаданих нами локацій, відповідально зберігають на території КАТП по вул. Погорєлова, 3 та на території КШЕПу, що на вулиці Проектній. Також у відповіді нас запевнили, що більша частина бруківки та бордюрного каменю вже були використані під час ремонтних робіт на площі Шандора Петефі, вулиці Фединця, Підградській та Набережній Незалежності. У такому разі цікаво, куди місто поділо бруківку, яку під час ремонту на цих же брукованих вулицях вибрали? 

Що ж до відповіді про використання решти демонтованого андезиту, то вона взагалі навіває дежавю і нагадує слова екс-мера Погорєлова. Він свого часу, відповідаючи на схоже запитання, сказав, що  бруківку вибирають, аби містом могли вільно ходити жінки на підборах і що використають її ДЕСЬ у історичній частині міста. Слово ДЕСЬ тут епічне і ключове…

Насправді ж згаданої у відповіді на наш запит решти бруківки на території КАТП взагалі немає. У процесі створення матеріалу і огляду території цього підприємства, ми не знайшли жодної належно складованої для відповідального зберігання бруківки. Помітили  хіба що невеличку купку чогось схожого на бруківку у перемішку з побутовим сміттям.

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 11

Натомість тут видно лише стару бетонну бруківку, дуже схожу на зняту з Набережної незалежності та ту криву, яку чотири місяці мостили на площі Поштовій аби потім зняти і замінити на нову. Нагадаємо, що тоді в результаті недбальства, місто втратило 1,5 мільйона гривень…

Реклама

Частину андезитової бруківки таки вдалося побачити на території КШЕПу. Тут чітко видно не більше 10 більш-менш складуваних кубометрів цього матеріалу. Є й кілька висипаних у калюжу для «відповідального зберігання і обліку» купок із андезитовими бордюрами у перемішку з відходами будматеріалів та щебенем та така ж бетонна бруківка…

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 12
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 13
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 14
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 15

Враховуючи те, що свого часу з частини Швабської було вивезено близько 360 кубометрів бруківки Погорєлова, сьогодні на території КШЕПу її мало бути у рази більше, як на першому фото нашого матеріалу…   

Читайте також:
Ужгородці завадили робітникам знімати бруківку на набережній
Реклама

А тим часом комунальники починають знімати бруківку на вулиці Волошина, а на місці андезитової спадщини Ужгорода починають з’являються бетонні зразки сучасного міста, розливу мера Андріїва. 

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 16

Подейкують, що «варош» так інтенсивно моститься бетоном через те, що міський голова має прямий взаємовигідний розрахунок із постачальниками матеріалів та виконавцями цих робіт.  

Що ж до питання, куди роками дівається значна частина міської довговічної бруківки та бордюрів, то воно залишається відкритим.
Провівши лише поверхове дослідження локацій, де за останні роки з’явилося ідентичне демонтованому з центру Ужгорода андезитове покриття, ми натрапили на вулицю Джерельну, що біля коньячного заводу неподалік мікрорайону Шахта. Протягом 2015-2017 років значну частину цієї вулиці виклали андезитовою бруківкою, що підтверджують зроблені нами скріни з Google Maps.

Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 17
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 18

Така ж бруківка  осіла  і на території новозбудованого комплексу «Верховина», яке пов’язують з сином директора коньячного заводу Володимира Гісема, що розрослося на замковій горі у селі Невицьке.  

Реклама
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 19
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 20
Куди зникає «андезитова» спадщина Ужгорода? – 21

Не виключено, що, як і 6 років тому, «андезитова історія» Ужгорода ще випливе і в інших обійстях і дворах родичів та друзів нинішнього мера…

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно