Оновлена за кошти ЄС дорога з’єднає два прикордонні села

Життя  12 листопада 2020 року, 16:57 Андрій Слохіняк 3212 ФОТО

Закарпаття — прикордонний край, багатий на історії родин, які невинно були розділені кордоном. І десятками років родичі не могли бачити одне одного. Аж поки не впала залізна завіса. Такими історіями тимчасового розлучення можуть поділитись не лише жителі Малих і Великих Селменців, які живуть обабіч українсько-словацького кордону, але й мешканці сіл Хижа та Тарна Маре, які теж раніше були одним селом, а нині їх розділяє українсько-румунський кордон.

Після розпаду СРСР люди з обох сіл мали можливість бачити одне одного і зустрічатись, адже міжнародний пункт пропуску функціонував на мосту над річкою Тиса, який розділяв обидва села. Однак, у 2005 році внаслідок повені міст був зруйнований. І через відсутність сполучення роботу КПП було тимчасово призупинено. І так вже 15 років жителям обох сіл доводиться бачити одне одного, долаючи не звичну 500-метрову прикордонну перешкоду, а проходити довгий маршрут через інші пункти пропуску, віддалені від обох сіл.

Оновлена дорога за кошти ЄС з’єднає два прикордонні села

Цю кричущу несправедливість вже роками долають жителі обох населених пунктів. І проєкт Європейського Союзу “Розвиток та модернізація інфраструктури доступу до румунсько-українського пункту пропуску Тарна Маре-Хижа” у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина - Словаччина - Румунія - Україна 2014-2020 саме дає цю можливість відновити необхідну прикордонну інфраструктуру. Адже чимало закарпатців пригадують, що саме за фінансової підтримки Європейського Союзу був створений пішохідний пункт пропуску “Малі Селменці — Велке Селменце” на українсько-словацькому кордоні. Тому мешканці цих сіл вирішили теж використати цю можливість.

Читайте також:  Як село Тур’я Ремета розвивається завдяки транскордонній співпраці

Саме оновлення дороги між цими двома селами і є масштабним кроком для відновлення прикордонного сполучення. А це, у свою чергу, пожвавить і економічне, і туристичне життя цього регіону. Загальна вартість проєкту складає близько 1 мільйона євро, з яких 90% – це кошти Європейського Союзу.

Оновлена дорога за кошти ЄС з’єднає два прикордонні села - Хижу і Тарна Маре

За словами Хижанського сільського голови Івана Гайдука, завдяки проєкту ЄС було оновлено 1,163 метрів покриття дороги, яка веде до державного кордону. А з іншого, румунського боку, будується нова дорога протяжністю у 1,696 км. Адже пункт пропуску на румунській стороні знаходитиметься в іншому місці. Іван Гайдук зазначив, що оновлений пункт пропуску буде обслуговувати не лише пішоходів, але й водіїв легкових авто.

Читайте також:  Як роми, угорці, словаки та інші нацменшини із Закарпаття на Донбасі воюють за Україну

Голова села зазначив, що між двома селами ведеться масштабна співпраця. І він розраховує, що завдяки партнерству обох сторін, а також ЄС, пункт пропуску почне свою роботу у 2022-2023 роках.

Оновлена дорога за кошти Євросоюзу з’єднає два прикордонні села

Як і жителі села, так і представники районної влади, кажуть, що цей пункт пропуску є дуже важливим. Адже жителі обох сіл нарешті зможуть зустрітись один з одним, не долаючи кілометрові прикордонні перешкоди. А туристи зможуть для себе відкрити ще одну цікаву локацію Закарпаття, що дасть змогу оживити цю місцевість. А оновлення інфраструктури є вагомим кроком, який наближає момент реалізації цього проєкту, надважливого як для Хижі, так і для румунського Тарна-Маре.

 

Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0