Як село Тур’я Ремета розвивається завдяки транскордонній співпраці

Життя  21 серпня 2019 року, 11:09 3608

На Закарпатті є чимало гірських сіл, які потребують оновлення соціальних закладів. Гірське село Тур’я Ремета Перечинського району – яскравий приклад того, як населений пункт може розвиватись завдяки європейським ґрантовим програмам, незважаючи на фінансові труднощі. І вже зараз цей населений пункт є одним із прогресивних сіл Перечинщини.

Сільський голова Михайло Біган розповів, що ще починаючи з 1990-х років сільська влада шукала різних закордонних партнерів для втілення спільних транскордонних проектів, які допомогли б розвинути інфраструктуру села. Згодом, у 2008 році, у селі утворилась громадська організація “Тур’я-Реметівська мрія”, яка взяла участь у проекті ПРООН/ЄС “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”.

Читайте також:  Співпраця України та Чехії на прикладі Закарпаття: колосальні здобутки

Завдяки цьому проекту на території села був відновлений дах місцевої амбулаторії загальної практики сімейної медицини. На думку Михайла Бігана, цей проект є найважливішим, адже споруда, в якій раніше знаходилась дільнична лікарня, а зараз амбулаторія, потребувала якнайшвидшого оновлення не лише всередині, але й ззовні.

Потім завдяки проекту ПРООН/ЄС у Тур’ї Реметі була оновлена покрівля сільського дитсадка. Очільник села зауважив, що під час цього проекту вдалось зекономити кошти в розмірі 23 045 гривень, які  були використані на проведення додаткових робіт по заміні віконних і зовнішніх дверних прорізів та утеплення фасаду будівлі дошкільного навчального закладу. Тобто, це не лише вклад в інфраструктуру села, але й в енергозбереження соціального об’єкту.

Оновлений дитячий садок села Тур’я-Ремета

Зараз Тур’я Ремета є активним учасником проектів Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна”. Цей населений пункт Перечинщини взяв участь у двох проектах, один із яких триває й досі. Результатом першого проекту “Збереження унікальних природних насаджень та розвиток туристичних маршрутів в долині річки Тур’я” є промаркування туристичного маршруту від місцевої школи до урочища Розтоки, де є унікальні насадження дерев роду Дугласій. До слова, цей маршрут вже є одним із найпопулярніших літніх маршрутів на Перечинщині.

Інший проект – “Розвиток і поширення культури і традицій Турянщини через відновлення старовинних музичних інструментів”. Як розповіла керівник сільського мистецького колективу “Родина” Ольга Мицька, цей проект є надзвичайно важливим, адже у селі завдяки ньому віроджуються призабуті народні інструменти – це сопілки та цимбали. Так, наразі завдяки ґранту у розмірі 80 тисяч гривень вже закупили згадані музичні інструменти. А зараз вирішується питання по пошиттю нових костюмів для дитячого колективу.

Мистецький колектив Родина

Ольга Мицька зауважила, що цей проект також і соціально важливии: “У нас виховуються і навчаються музичним народним традиціям Турянської долини переважно діти з малозабезпечених сімей. Це, зокрема, і Валентин Маліков, і Анастасія Дьомінова, які вже прославили наш колектив на різноманітних конкурсах і фестивалях. Ми і надалі виховуватимемо діток, щоб їм було цікаво провести час і щоб вони зберігали традиції нашого народу, нашої Турянщини”.

Читайте також:  Нова українська школа: як навчальні заклади Перечинщини реалізовують досвід німецької та австрійської освіти на місцях

Варто зауважити, що Тур’я Ремета – один із населених пунктів, де компактно проживає і словацька етнічна меншина. Тому цей колектив відтворює і словацькі народні традиції. І вже цими вихідними він виступатиме у Словаччині на святі “Slavnosti slovakov”.

Загалом, у Тур’ї Реметі проживає активна громада, яка працює над тим, аби їхнє село було зразковим для усієї Перечинщини. Попереду багато планів – і об’єднання громад, і відновлення історичної спадщини, і оновлення доріг. Громада Тур’ї Ремети показує, що небайдужість та активна участь у соціальних проектах дає гірському селу нове дихання, нове життя.

Нагадаємо, що раніше чотири громади Мукачівщини підсумували співпрацю з ЄС та ПРООН.

Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0