Важливо для закарпатців: Верховна Рада ухвалила вагоме рішення
У Верховній Раді позитивно проголосували за законопроєкт № 9030, який покликаний унормувати виробництво виноробної продукції.
Якщо узагальнювати, то депутати прагнули спростити господарську діяльність для малих виноробень. На жаль, за останні роки в Україні скорочувались малі підприємства, які займаються виноградарством. Станом на зараз, таких налічують не більше 30. До прикладу, в Італії малих виноробних підприємств — 48 тисяч. Навіть у тих країнах, які не роблять акцент на виробництві вина, виноробень набагато більше (Німеччина — 10 тисяч, Чехія — понад 1000, Польща — 400).
Це свідчить, що виноробна галузь в Україні йде до занепаду, а обсяги виробленої продукції з кожним роком падають. І це попри ті факти, що українські малі виробники виноробної продукції на міжнародному рівні демонструють високу якість свого продукту та отримують визнання і винагороди.
Тому депутати вирішили виправити ситуацію і простимулювати розвиток виноградарства. Зокрема, вирішено скасувати низку необґрунтованих регуляторних бар’єрів, бюрократичних процедур та обмежень, що стримують розвиток цієї галузі.
Ухвалений документ насамперед скасовує необхідність отримання малими господарствами ліцензії на провадження діяльності з виробництва алкогольних напоїв. Натомість створюється Реєстр малих виробництв виноробної продукції.
По-друге, виробникам дозволяється робити вино не лише зі своєї сировини, а й закуповувати сировину для виробництва. Обов’язкова вимога — куплена сировина має бути українською.
По-третє, спрощується процедура звітності: її треба подавати не раз на місяць, а раз на рік. Водночас запроваджуються штрафи за маніпуляції зі звітністю.
По-четверте, скасовується норма з розливу вина лише у скляну тару. Тепер вино можна розливати в алюмінієві банки та кеги.
Ухвалені зміни мають важливе значення для Закарпаття, адже область має давні традиції виноробства. Місцевість ніби створена для виробництва вина, адже тутешній клімат є дуже сприятливим для вирощування винограду. Тутешні традиції виноградарства та виноробства вдалося зберегти завдяки не лише кліматичним перевагам, а й розвиненій винній інфраструктурі регіону.