Героїчний воїн зі 128 бригади розповів про поранення та повернення на службу
10 років тому, 30 травня 2014 року, ужгородець Євген став першим бійцем мотопіхотного батальйону 128 ОГШБр, який був створений з початком російської агресії проти України.
Боєць пройшов зону АТО-ООС, служив у кількох різних частинах, отримав поранення, звільнився в запас і займався бізнесом в Ужгороді. А з початком повномасштабки повернувся в 128 окрему гірсько-штурмову Закарпатську бригаду й попросився в гірсько-штурмову роту, — повідомляє пресслужба бригади.
— У мене великий військовий і воєнний досвід, але після поранення я був обмежено придатним (тоді ще існував такий статус), тому міг залишатися вдома, — каже Євген. — І все-таки в 45 років пішов у військкомат і вибрав 128 ОГШБр, гірсько-штурмовий батальйон. Хоча було багато інших варіантів, набагато лайтовіших, легших. Чому пішов? Уявіть, що в мою квартиру в Ужгороді приходить сусід і каже: «Одна кімната моя!» То як це? І потім, я пройшов АТО-ООС і чогось навчився. На початку повномасштабки було дуже важко, бо нові хлопці не мали бойового досвіду, максимум пройшли строкову службу. Вони йшли воювати, не знаючи нічого, а я мав сидіти? Це не для мене…
Якийсь час Євгена з огляду на його статус обмежено придатного залишили служити в пункті постійної дислокації в Мукачеві, однак він наполіг на переведенні в зону бойових дій і став кулеметником у штурмовій роті. Під час боїв на Бахмутському напрямку боєць отримав контузію й поранення, від важчих наслідків його врятував бронежилет.
— Наш підрозділ стояв між Бахмутом і Соледаром, позиції постійно обстрілювалися. Під час одного обстрілу я отримав невелике поранення, але залишився з товаришами. А через два дні нас обстріляв танк. Снаряд вибухнув поруч, і вибухова хвиля закинула мене на дерево, я застряг між гілками на висоті півтора метра. Отримав контузію і втратив свідомість, від важчих травм врятував бронік. Хлопці зняли мене з дерева й поклали в яму. Коли прийшов до тями — обстріл продовжувався, довкола вибухи, стрілянина, дрони. Я ще щось робив, відстрілювався, хоча нічого не пам’ятав. Тільки згодом, через кілька місяців, коли пройшов лікування й повернувся в роту, хлопці розповіли про цей епізод, і я теж почав уривками згадувати все…
Після лікування й реабілітації Євген повернувся в свій штурмовий підрозділ на передову. Бригада тоді стояла на Запорізькому напрямку, ворог регулярно обстрілював вогневі точки. Боєць знову потрапив під обстріл танка, і знову диво врятувало його.
— Російський танк почав працювати по нас, він стріляв навісом із закритої позиції, але прицільно. Снаряди вибухали в траншеях, і я кинувся в бліндаж. І тут потужний удар зверху, грюкіт, стелю щось прориває і врізається в землю за півтора метра від мене. Танковий снаряд влучив прямо в бліндаж, пробив накриття з кількох шарів колод, врізався в землю й не вибухнув! Це якесь диво… Бліндаж від удару обвалився, мене прикидало землею, побило колодами. Приходжу до тями, розплющую очі — темно, нічого не розумію. Я все-таки зумів вибратися з-під колод, навіть намагався ходити по позиціях. Обстріл ще не закінчився, і хлопці завели мене в інший бліндаж. А коли все стихло, евакуювали до медиків, які встановили контузію…
Загалом, починаючи із зони АТО-ООС, Євген, не рахуючи поранень, отримав три контузії. Перші дві сталися в один день, приблизно в один час і на одному напрямку з різницею в сім років!
— Я не релігійна людина, в церкву не ходжу, але дві контузії з різницею рівно в сім років і снаряд від танка, який влучив у бліндаж і не вибухнув… Янгол-охоронець у мене точно є, — вважає Євген… Я чудово розумію, де знаходжуся, і чим це може закінчитися. Тут буває дуже важко і страшно. Бояться всі — це природно — але, як кажуть у нас на Закарпатті, треба сокотитися (берегтися). У мене є досвід, я знаю, як поводитися в бою. І в мене є товариші, на яких можу покластися…