Обережно – грип!
З настанням холодної пори року для нас знову стають «актуальними» грип, епідемія, вакцинація...
Грип – важка вірусна інфекція, що вражає людей, незалежно від статі або віку. Це – гостре захворювання, яке відрізняється різким токсикозом, катаральними явищами у вигляді риніту, закладеності носа і кашлю з ураженням бронхів. За важкого перебігу грипу часто виникають незворотні ураження серцево-судинної системи, дихальних органів, центральної нервової системи, котрі провокують захворювання серця і судин, пневмонії, трахеобронхіти, менінгоенцефаліти.
Епідемії грипу трапляються щороку, зазвичай, холодної пори року і вражають до 15% населення земної кулі. Грип та ГРВІ становлять 95% всіх інфекційних захворювань у світі. Щорічно на планеті хворіють до 500 млн. людей, 2 мільйони з них помирають.
Аналіз перебігу епідемій свідчить, що з кожним роком серед хворих на грип і ГРВІ збільшується питома вага дітей шкільного віку. Спостерігається сезонне підвищення захворюваності на ГРВІ (в Мукачівському районі захворюваність на ГРВІ та ГРЗ не перевищує середні багаторічні показники).
Питання щодо стану готовності до роботи в зимовий період навчально-виховних, лікувально-профілактичних закладів та інших об'єктів Мукачівського району було заслухано на оперативній нараді в голови Мукачівської РДА, на засіданні комісії ГЕБ та НС Мукачівської РДА. Згідно з інформацією (начальника відділу охорони здоров'я Мукачівської РДА Лані В.Ю., та інших керівників) заклади району до роботи в осінньо-зимовий період готові. Комісія затвердила комплексний план заходів профілактики 1 РВІ та грипу на епідемічний сезон 2009-2010 рр.
Вірус грипу дуже легко розповсюджується. Найпоширеніший шлях передачі інфекції – повітряно-крапельний. Також можливий і побутовий шлях, наприклад, через предмети побуту. При кашлі, чиханні, розмові з носоглотки хворого або вірусоносія виділяються частки слини, слизу, мокротиння з хвороботворною мікрофлорою, у тому числі – з вірусами грипу. Навколо хворого створюється заражена зона з максимальною концентрацією аерозольних часток. Дальність їх розсіювання не перевищує 2 - 3 м.
Зазвичай грип починається гостро. Інкубаційний період, як правило, триває 2-5 днів. Потім починається період гострих клінічних проявів.
Якщо грип «протікає» без ускладнень, – гарячковий період триває 2-4 дні, хвороба закінчується протягом 5-10 днів. Після перенесеного грипу протягом 2-3 тижнів зберігаються явища пост-інфекційної астенії: слабкість, головний біль, дратівливість, безсоння.
Самолікування при грипі не-припустиме, особливо – для дітей та осіб похилого віку. Адже передбачити перебіг грипу неможливо, а ускладнення можуть бути різними. Тільки лікар може правильно оцінити стан хворого. Таке ускладнення, як гостра пневмонія, нерідко розвивається з перших днів, а іноді – і з перших годин захворювання на грип. Тому необхідне призначення специфічних противірусних засобів і адекватної терапії антибактеріальними засобами та іншими препаратами (щоб не допустити ускладнень). Часто показані і додаткові обстеження – рентген грудної клітини, ЕКГ.
Хворі на грип вимагають постійного спостереження з боку мед-працівників. Неприпустимо, щоб хворі, або батьки хворих дітей, самостійно починали приймання антибіотиків (часто – невиправданий), що не тільки не запобігає розвитку бактеріальних ускладнень у дорослих і дітей, а часом сприяє виникненню алергічних реакцій, переходу захворювання в хронічну форму, дисбактеріоз, формування стійких форм бактерій .
Що ж потрібно робити, аби вберегтися від грипу та уникнути важких ускладнень? Адже до циркулюючих вірусів сезонного грипу «Брисбен» А (НІ N1), А (НЗ N 2) та грипу В, за даними ВООЗ, можливе приєднання пандемічного штаму нового вірусу грипу А (НІ N1) «Каліфорнія», відомого як «свинячий».
Досвід, отриманий під час епідемії, свідчить про необхідність посиленої уваги до госпітальної бази системи охорони здоров'я у між та перед епідемічний періоди, забезпечення дезінфекційними засобами з підтвердженою віруліцидною активністю (для поверхонь, інструментів, рук, повітря), оснащення реанімаційних відділень сучасною медичною апаратурою, оскільки в наступні сезони не виключені зміни цього показника, залежно від еволюційної трансформації збудника в бік збільшення вірулентних властивостей, а також вікової характеристики груп, залучених до епідемічного процесу.
Враховуючи кількісну характеристику епідемічного сезону грипу та ГРІ (2009-2010рр.) у наступному сезоні (2010-2011 рр.) слід очікувати залучення до епідемічного процесу близько 30% населення з числа осіб, які, за прогнозом, можуть захворіти на ГРІ та пандемічний грип .
На підставі ретроспективного епідеміологічного аналізу Міністерства охорони здоров'я України, у нашій державі слід очікувати ще таку ж кількість хворих, інфікованих іншими респіраторними вірусами, у тому числі – і грипу. Таким чином, всього на грип та ГРІ у 2010-2011 роках може перехворіти від 6,5 до 7,5 млн. українців.
Досвід країн світу свідчить, що найбільш ефективним профілактичним захистом проти захворювання на пандемічний та сезонний грип залишається специфічна профілактика.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, до сезону грипу 2009- 2010 рр. у склад вакцин проти грипу виробники мають ввести такі штами:
- A/California/07/2009 (H1N1) – пандемічний вірус;
- A/Perth/16/2009 (H3N2);
- B/Brisbane/60/2008.
Станом на сьогодні, в Україні зареєстровано та дозволено до застосування у епідемічному сезоні 2010-2011рр., наступні вакцини для профілактики грипу;
Ваксігрип/Vaxigrip, Спліт-вакцина для профілактики грипу, інактивована рідка, суспензія для ін'єкцій по 0,25 мл або 0,5 мл у шприцах №50; по 0,5 мл в ампулах №20; по 5 мл у флаконах №1 виробництва sanofi pasteur S.A., Франція, сертифікат про державну реєстрацію №65/07-300200000 від 27.09.07, термін дії до 27.09.12;
Fluarix™/Флюарикс™ – інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу, суспензія для ін'єкцій по 0,5 мл у одноразовому шприці №1, №10, №20; по 0,5 мл – в ампулах скляних №10, №50 та №100; по 5 мл., – у мультидозових флаконах №10, №20 та №50 виробництва Glaxo-SmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG, Німеччина, сертифікат про державну реєстрацію №122/08-300200000 від 09.07.08, термін дії до 09.07.13;
Інфлувак®/Influvac® – вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, суспензія для ін'єкцій по 0,5 мл у одноразових шприцах №1 або №10 виробництва Abbot Biologi-cals B.V, Нідерланди, сертифікат про державну реєстрацію №121/08-300200000 від 13.08.10, термін дії 22.09.13;
Гриппол® нео. Вакцина для профілактики грипу тривалентна інактивована субодинична ад'ювантна, суспензія для внутрішньом'язового і підшкірного введення по 0,5 мл (1 доза) у шприцах №1 виробництва ТОВ "Фарма Лайф", Україна (фасування з форми "in bulk" виробництва ТОВ "Фармацевтична компанія "Петровакс", Росія), сертифікат про державну реєстрацію №822/10-300200000 від 16.09.10, термін дії до 16.09.15;
Гриппол® плюс. Вакцина для профілактики грипу, тривалентна інактивована, полімер – субодинична, суспензія для внутрішньом'язового і підшкірного введення по 0,5 мл (1 доза) у шприцах №1 виробництва ТОВ "Фарма Лайф", Україна (фасування з форми "in bulk" виробництва ТОВ "Фармацевтична компанія "Петровакс", Росія), сертифікат про державну реєстрацію №823/10-300200000 від 16.09.10, термін дії до 16.09.15.
В епідемічному сезоні 2010-2011 рр. необхідно дотримуватись наступної тактики проведення вакцинопрофілактики:
- здійснювати щеплення проти захворювання на сезонний грип вакцинами, до складу яких (за рекомендацією ВООЗ) входить пандемічний штам А/НІЖ/ поряд із штамами вірусів А/НЗИ2/ та В;
- проводити дворазову вакцинацію дітям віком до 6 років, раніше не щепленим проти захворювання на грип;
- першочергове щеплення осіб з груп ризику.
До груп ризику слід віднести медичних працівників, постачальників противірусних препаратів, вакцини, засобів дезінфекції та індивідуального захисту (фармацевти та провізори), осіб віком 6 місяців і старших, з анамнезом госпіталізації з приводу пневмонії, грипу або інших факторів високого ризику щодо грипу за минулий рік, вагітних жінок , осіб – членів родин людей з важкими розладами імунітету, що не будуть вакциновані внаслідок потенційно слабкої імунної відповіді на вакцину, осіб – члени родин, де є діти віком менше 6 місяців, працівників служб громадської безпеки, в т.ч. – міліції, пожежно-рятувальних, аварійно-рятувальних підрозділів МНС, прикордонників, диспетчерів невідкладних телефонних ліній 101-102-103-104, 112, персонал виправних закладів та митниці, працівників допоміжних служб, які підтримують системи подання електроструму, води та каналізації у функціональному стані, працівників транспортного сектору, котрі перевозять пальне, воду, їжу і медичні матеріальні ресурси, а також працівників громадського транспорту, здорових осіб віком більше 60 років , осіб віком від 6 місяців до 59 років з одним із факторів високого ризику: хронічна патологія легень (хронічні обструктивні захворювання легень, муковісцидоз, бронхіальна астма тощо) небезпечні, застійна серцева та ниркова недостатності, імуносупресія – внаслідок захворювання чи терапії, анемія, гемоглобінопатія, цукровий діабет, ожиріння, патологія печінки тощо, здорових дітей віком від 6 до 23 місяців .
Вакцинацію краще проводити восени, оскільки епідемії грипу, як правило, бувають у листопаді – березні, а високий титр антитіл, викликаний щепленням, тримається кілька місяців і починає падати через півроку після вакцинації.
Для неспецифічної профілактики використовують аскорбінову кислоту та полівітаміни. Пропонується вживати багаті на вітаміни продукти харчування, відвар шипшини, чай з малиною та медом, лимоном.
Важливим є дотримання температурного режиму, режиму провітрювання в жилих приміщеннях, організованих дитячих закладах та організаціях.
Ще раз наголошуємо, що самолікування ГРВІ та грипу може призвести до важких ускладнень, тому за перших проявів захворювання необхідно звертатися до лікаря.
Наталія Зайцева