Як правильно доглядати за зубами?
Голівудська посмішка... Хто про неї не мріє? Звичайно, кожен хоче мати гарні та білі зуби, та не кожний знає, що від їх стану залежить не тільки зовнішній вигляд, а й ваше здоров'я: деякі хвороби можуть виникнути через те, що у вас... карієс. Отже, як правильно доглядати за зубами?
Насамперед почнімо з того, що існує правильна технологія- як, чим і скільки часу правильно чистити зуби.
Як правильно чистити зуби?
Три хвилини - саме стільки потрібно часу, аби ретельно почистити зуби. Зазвичай ми виділяємо на цю процедуру лише двадцять-тридцять секунд. Насправді чистити потрібно як слід усю поверхню усіх зубів! Навіть останню вісімку необхідно очистити з усіх боків. Спочатку потрібно ретельно почистити зовнішні поверхні усіх лівих зубів, потім передніх, згодом жувальні поверхні верхніх, потім нижніх зубів, далі внутрішні поверхні зліва, спереду, справа, верхніх зубів, потім так само нижніх.
До речі: надто інтенсивне "тертя" зубів призводить до стирання поверхні емалі!
Як часто потрібно чистити зуби?
На нечищених зубах миттєво утворюється зубний наліт, основну масу якого становлять карієсогенні мікроби, а іншу частину- харчове середовище для них. Цей "коктейль" призводить до розвитку карієсу і захворювань ясен. Щоправда, майже одразу і на чищених зубах з'являється незначний наліт, але дуже слабкий і не хвороботворний. Тому порада фахівця- чистіть зуби двічі на день: уранці після сніданку і ввечері перед сном.
На жаль, у людей склалася хибна думка про те, що зуби потрібно чистити одразу після того, як прокидаєшся. Але після навіть легкого сніданку у ротовій порожнині вже формується наліт, який провокує розмноження бактерій, що "залишають у спадщину" хвороби- пародонтоз і карієс.
Якщо ж ви почистили зуби після сніданку, то бактеріям немає на чому розмножуватися. Те ж саме стосується і "нічної чистки"- на ніч обов'язково потрібно забирати усі залишки їжі. Щоправда, не всі розуміють, що зуби таки потрібно чистити щіткою, а не розхитувати жувальними гумками.
До слова: деякі стоматологи стверджують- навіть якщо ви з'їдаєте по кілограму солодощів на день, але після цього чистите зуби, то карієс вам не загрожує.
Без цукру...
Жувальна гумка - це зовсім не зубна щітка. І хай том що говорять спеціалісти із Української асоціації стоматологів, жуйка, яка повинна робити вашу посмішку білосніжною, не лише розхитує пломби, а й може стати причиною виникнення гастриту. Річ у тім, що коли ви жуєте свій улюблений "Орбіт" чи "Дірол" більше як три хвилини, у вас виділяється слина, яка викликає подразнення шлунку і, як наслідок виникає гастрит або інший невротичний стан травного тракту.
Щоправда, є й позитивні моменти- через годину після прийому їжі жуйка сприяє виділенню шлункового соку, що допомагає перетравлюванню їжі. Ще одна перевага жуйки- вона очищує жувальну поверхню. Щоправда, карієс найчастіше виникає у зоні поміж зубів, яку очистити жувальною гумкою взагалі нереально!До слова: не маєте можливості почистити зуби після обіду? З'їжте яблуко, моркву або інший природній продукт. Повірте, ефект не гірший від гумки, ще й додаткові вітаміни отримаєте.
А у вас у роті є важкодоступні місця?
Як стверджують фахівці, від форми зубної щітки насправді мало що залежить. Те, що постійно рекламують різного виду щітки, які "можуть очистити навіть важкодоступні місця"- це всього лише рекламний хід, який придумали зовсім не стоматологи, а піарщики певних компаній, котрі виготовляють продукцію для догляду за порожниною рота. Якщо ж говорити про види щіток, то насправді важливим є лише те, наскільки жорсткі волосинки на щітці.
Давати заочно поради, які найкращі ворсинки- жорсткі чи м'які- не можна, тому що це має робити лише ваш стоматолог. Він повинен керуватися тим, у якому стані ваші зуби, яка жорсткість емалі, та іншими деталями. Але є загальне правило: якщо у вас надто чутливі ясна, то ворсинки зубної щітки не повинні бути надто жорсткими, аби не викликати подразнення, яке може спричинити кровотечу ясен. Людям зі здоровими яснами, густою емаллю, але з надлишковим утворенням зубних відкладень від куріння, міцної кави та чаю потрібно чистити зуби до блиску більш жорсткими щітками. Слід звернути увагу і на внутрішню поверхню зубів, де зубний наліт накопичується особливо інтенсивно, а вичистити її надзвичайно складно. Важливе правило- зубну щітку потрібно міняти раз на три місяці.
До слова: аборигени в Африці взагалі чистять зуби дерев'яними паличками, проте посмішки в них залишаються білосніжними.
Зубна "ПАСТкА"
Як вибрати правильну зубну пасту, яка б насправді відповідала вашим вимогам, а не моді. Як це не смішно звучить, але рекламні ролики є своєрідними законодавцями моди на певний продукт. Людина думає, що якщо вже створили рекламу про цю продукцію, то це означає, що вона пречудова. Та, на жаль, таке твердження не завжди відповідає дійсності.
Передусім потрібно звертати увагу на поради свого лікаря (якщо він не є заангажований певною фірмою-виробником), а також на стан своїх зубів. Запам'ятайте: перед тим, як купувати пасту, "яка захищає" ваші зуби, потрібно знати, від чого саме вам потрібно їх захищати. Якщо у вас підвищена чутливість шийок, то вам потрібні зубні пасти з пониженим ефектом стирання емалі. Якщо від карієсу, то обирайте пасту із підвищеним вмістом фтору, хоча варто пам'ятати, що чистка зубів найбільш фтористою пастою задовольняє лише 30% потреб організму. Решту фтору та кальцію людина повинна отримувати із їжі. Якщо ви страждаєте на пародонтоз, то і пасти підбирати слід проти пародонтозу. Взагалі карієс та пародонтоз одночасно трапляються рідко.
Якщо ви вирішили відбілити зуби, то вам слід знати, що більша частина підбілювачів сильно випалює емаль і дуже негативно впливає на стан ясен. Чому? А тому, що відбілювати здатні тільки дуже агресивні середовища.
До слова: білизна зубів не свідчить про добрий їх стан, оскільки багата на кальцій емаль має дещо жовтуватий відтінок!
Нитки для зубів
Зараз увійшло в моду чистити зуби зубними нитками. Але потрібно знати, що не кожному можна ними користуватися. Деякі фахівці кажуть, що нитки позитивно впливають на очищення контактної поверхні зубів. Але слід зауважити, що в кожної людини між зубами є різні проміжки: одні можуть чудово почистити зуби лише щіткою, а в деяких людей ці проміжки настільки малі, що не лише щітка, а й нитка туди не пролізе. Крім того, ця нитка може пошкодити ясна, а хронічне пошкодження міжзубного ясенного сосочка може привести до утворення так званої "кишені" у яснах, що є невиліковним ускладненням.
"Правильна" зубна щітка
Багатьох людей ставить у глухий кут безліч форм виконання зубних щіток у продажу. Беручи до уваги викладені нижче вимоги до зубної щітки, ви легко зробите правильний вибір зубної щітки: Рекомендується використовувати щітки з не дуже великою довжиною чищення голівки - довжина повинна бути в межах 25 - 30 мм. Нею набагато зручніше користуватися, ніж щіткою з подовженою чищення головкою: з її допомогою вам буде набагато легше дістатися до важкодоступних місць, наприклад, до корінних зубах. Щоб при чищенні зубів не пошкоджувались ясна, чистяча голівка повинна бути виконана з плавними округленнями переходів. Часті пошкодження ясен можуть призводити до виникнення атрофії ясен, оскільки пошкоджена тканина буде намагатися зміщатися з місць, де вона піддається роздратуванню. Звертайте увагу на те, щоб щітка була виконана з безлічі окремих пучків ворсинок, з заокругленням кінця пучків (багатопучкова щітка).
Такі щітки мають оптимальну чистять поверхню, завдяки чому тиск в процесі чищення, рівномірно розподіляється по поверхні зубів і ясен. Для більшості людей самою прийнятною є щітка з щетиною середньої жорсткості. Якщо у вас є які-небудь проблеми із зубами, або, наприклад, ви страждаєте пародонтитом, то в цьому випадку вам краще проконсультуватися у вашого зубного лікаря.
Навіть якщо ви віддаєте перевагу виробам з природних матеріалів, то вам все-таки варто віддати перевагу штучним волокнам перед свинячою щетиною. Природна щетина має неприємну властивість вбирати вологу, створюючи внаслідок цього середовище, сприятливе для розмноження бактерій. Крім того, натуральна щетина ламається, на ній виникають внаслідок цього гострі краї, пошкоджують ясна, що також може призводити до атрофії ясен.
Купуючи зубну щітку для дитини, ви повинні звернути увагу на оформлення її ручки, вона повинна бути товща, ніж у щітки для дорослих, щоб дитині було легше тримати її.
Що може електрична зубна щітка?
Здійснювати невеликі кругові рухи щіткою при чищенні зубів для багатьох людей здається втомлюючим і нудним заняттям. Той, у кого це викликає великі труднощі, охоче вдається до допомоги електричної зубної щітки, оскільки рухи (обертання) здійснюються сучасними моделями автоматично. У таку щітку, крім того, вмонтовані два сигналізатори: один сповіщає про закінчення часу чищення зубів, інший чітко попереджає вас про те, що ви занадто сильно притискає щітку до зубів, оскільки при дуже великому притисненні можливе пошкодження ясен.
Про зубну пасту
Щоб зуміти зробити правильний вибір зубної пасти, ви повинні знати, який ефект викликають ті чи інші складові зубної пасти, зазначені на її упаковці.
Чи захищає паста від карієсу
При чищенні зубів головне полягає в тому, щоб ви оволоділи правильною технікою цієї процедури; сама паста відіграє тут лише другорядну роль. Більша частина тих, що є в продажу сортів зубних паст містить в якості складової, яка запобігає виникненню карієсу, флюориди амінфлюорид і натрійфлюорид є найбільш ефективними з ряду флюоридів, оскільки вони сприяють ремінералізаціі декальцінізованих карієсом областей зубів. Тому купуйте тільки зубну пасту, яка містить флюориди.
Зубна паста як засіб боротьби з зубним каменем
Зубні пасти, які містять добавки, які перешкоджають виникненню зубного каменю (це по більшій мірі пірофосфати або з'єднання на основі цинку), дійсно мають здатність скорочувати в значній мірі відкладення зубного каменю, а саме до 50%. Однак вони не мають здатність знищувати вже відкладений зубний камінь, а також усувати зубний камінь, що лежить під яснами. Однак якщо ви чистите зуби регулярно і правильно, то зубний камінь і так не буде утворюватися, оскільки при чищенні ви щоразу будете вичищаити зубні відкладення.. Якщо ж, незважаючи на те, що ви чистите зуби, у вас все-таки відбувається відкладення зубного каменю, то це означає, що ви щось робите неправильно при чищенні зубів. У цьому випадку необхідно звернутися за порадою і допомогою до свого лікаря.
Чи допомагає зубна паста при пародонтиті
Кровоточивість ясен і неприємний запах з рота є ознаками початкової стадії пародонтиту, якщо не існує інших патологічних причин для цього явища. В даний час ще не існує речовин, які дозволяли б лікувати пародонтит з допомогою зубних паст або розчинів для полоскання ротової порожнини; лікування цього захворювання в будь-якому випадку повинен проводити лікар.
Паста для забезпечення білизни зубів
Білизну зубів, втрачену внаслідок впливу нікотину, чаю або червоного вина, ви можете відновити за допомогою зубної пасти, що містить відбілювач - груба шліфувальна речовина, що діє подібно до наждачного паперу і може пошкодити зубну емаль.
Зуби, жовтуваті від народження або ті що втратили свою первісну білизну від прийому будь-яких медикаментів, не виправить навіть і відбілювач.
Зубні пасти, які містять відбілювачі, потрібно вживати якомога рідше і лише у випадках, коли ви почали боротьбу з якою-небудь шкідливою звичкою, наприклад курінням.
Медичні зубочистки і зубні палички
Відчуття застряглих в зубах залишків їжі може вивести з терпіння найспокійнішу людину, коли під рукою немає зубочистки. Для видалення залишків ви можете скористатися дерев'яними зубочистками. Однак медичні зубочистки більш пристосовані для цих цілей, оскільки форма їхньої робочої частини узгоджена з формою зубних проміжків. Ні в якому разі не можна копирсатися у зубах паличками для коктейлів, зубцями вилок або іншими, не призначеними для цього предметами, оскільки ви можете завдати ними собі серйозної шкоди.
Інформацію збирала Наталія Вігодованець