Розстріляна за слово: день народження Олени Теліги
21 липня виповнюється 118 років з дня народження Олени Теліги. Поетесу розстріляли, коли їй було 35.
Олена Теліга (у дівоцтві — Шовгенева) — українська поетеса, публіцист, літературний критик та діячка ОУН. Розповідаємо найважливіші факти про неї.
ВІДЕО ДНЯОлена народилась у 1906 році в Іллінському під Москвою. У 1918 році разом з родиною переїхала до Києва. У 1920 році її батько був евакуйований на територію Польщі. У 1922 році родина оселилася у місті Подєбради у Чехословаччині. Теліга навчалася у педагогічному інституті імені М. Драгоманова в Празі.
1 серпня 1926 року Олена одружилася з Михайлом Телігою. 1928 року вона розпочала літературну діяльність. У 1936 році Олега Теліга написала вірш «Поворот», у якому описала у деталях повернення на рідну землю.
З вересня 1929 до 1939 року проживала у Варшаві. У грудні 1939 року в Кракові Олена Теліга познайомилася з Олегом Ольжичем (Кандибою), сином Олександра Олеся. Тоді вона вступила в Організацію Українських Націоналістів (ОУН), де тісно співпрацювала з ним у культурно-освітній референтурі.
Реклама«Роль української жінки є так само винятковою, як винятковим є положення її краю. Вона мусить бути і його будівничим, допомагаючи мужчинам, і в той же час господинею в житті мужчин»
Олена Теліга
Після початку радянсько-німецької війни в липні 1941 року в складі похідних груп ОУН разом з письменником та журналістом Уласом Самчуком нелегально перейшла кордон і переїхала до Львова. 22 жовтня 1941 року вона прибула до окупованого німецькою армією Києва. Туди ж наприкінці листопада 1941 року прибув Михайло Теліга.
У Києві Олена Теліга очолила створену з ініціативи Ольжича Спілку українських письменників, також очолила редколегію літературного додатку під назвою «Літаври». Це не влаштовувало окупаційну владу. 9 лютого 1942 року у приміщенні Спілки її разом з чоловіком арештували. Михайло Теліга під час арешту назвався письменником, щоб бути разом з нею.
РекламаПодружжя було розстріляне німцями разом з членами Спілки письменників. Місце та точна дата загибелі невідомі. Днем пам’яті Олени Теліги, її чоловіка та інших членів ОУН, розстріляних нацистами в Бабиному Яру заведено вважати 21 лютого. Рукописи віршів поетки німці знищили після її смерті, тому збереглося мало. У поезії «Лист» вона ніби передбачила свій трагічний кінець: «Гарячу смерть — не зимне умирання».
Ірина Фаріон зазначала, що Теліга «добровільно вибрала смерть як безсмертя».
«Поворот»:
Це буде так: в осінній день прозорий
Перейдемо ми на свої дороги.
Тяжке змагання наші душі зоре,
РекламаЩоб колосились зерна перемоги.
І те, що мрією було роками,
Все обернеться в дійсність і можливість, —
Нам буде сонцем кожний кущ і камінь
У ці хвилини — гострі і щасливі!
Подумать тільки: наші села й люди,
А завтра прийдемо — до свого міста!
РекламаЗахоплять владно зголоднілі груди
Своє повітря — тепле та іскристе!
Та звідкись сум зловіщий вітер вишле,
Щоб кинуть серце у крижаний протяг:
Усе нове… І до старої вишні
Не вийде мати радісно напроти…
Душа з розбігу стане на сторожі,
РекламаЩоб обережно, але гостро стежить
Всі інші душі — зимні чи ворожі —
І всі глибокі поміж ними межі.
І часто серце запалає болем,
А щось гаряче аж за горло стисне,
Коли над рідним, тим же самим полем
Зависне інша, незнайома пісня.
РекламаЧекає все: і розпач, і образа,
А рідний край нам буде — чужиною.
Не треба смутку! Зберемось відразу,
Щоб далі йти — дорогою одною.
Заметемо вогнем любови межі,
Перейдемо убрід бурхливі води,
Щоб взяти повно все, що нам належить,
РекламаІ злитись знову зі своїм народом.
Нагадаємо, 19 липня напали на відому громадську діячку, філологиню Ірину Фаріон. Від вогнепального поранення вона померла у лікарні.