6 січня – Святвечір: історія свята, традиції та що не можна робити в цей день
6 січня відзначають Святвечір – останній вечір перед Різдвом. Частина українців відзначила Святий вечір 24 грудня, а частина – 6 січня. Цього дня закінчується сорокаденний піст, вся сім’я збирається разом за великим столом.
ВІДЕО ДНЯУ цій публікації розповідаємо про історію виникнення свята, також про традиції, прикмети та заборони.
Історія свята
Православні християни почали святкувати Святвечір ще в IV столітті. Це один з найбільш шанованих днів для всіх християн та одне з найважливіших родинних свят, магічний день, коли кожна сім’я створює в оселі атмосферу затишку, достатку та злагоди.
РекламаЧитайте також: З Різдвом Христовим 2023: гарні нові привітання
В дохристиянську епоху 6 січня в Римській імперії відзначалося язичницьке свято Сонця. Християни прагнули витіснити це поширене свято. Перші згадки про святкування народження Христа з’явилися у середині IV століття. За біблійними переказами, Ісус народився у сім’ї Марії та Йосипа у Віфлеємі. Його родина тікала від царя Ірода, що велів убити всіх новонароджених в царстві Юдеї, бо боявся приходу Месії.
РекламаТрадиції Святвечора
Переддень Різдва традиційно відмічають вдома або в церкві. Вдень господині готують страви та прибирають хату, щоб на Різдво було чисто. Всі роботи проводять до першої зірки на небі. До того часу їсти не можна – годують лише дітей.
Після появи першої зорі на небі на стіл накривають вечерю з 12 страв. Оскільки цього дня ще триває піст, на столі не має бути м’ясної та молочної їжі і яєць. Алкоголь також під забороною – замість нього п’ють узвар.
Перелік страв визначається за бажанням господарів. Але обов’язковими на столі є кутя, узвар та вареники з грибами чи капустою. Часто також готують грибний суп, пісний борщ, смажену картоплю, тушковану капусту, голубці з кашею. Риба в цей вечір дозволена – на стіл подають солоного оселедця або заливне.
РекламаПершим за стіл має сідати хазяїн дому. За стіл обов’язково сідає вся родина. Додому запрошують бабусь та дідусів. Ходити в гості цього дня не прийнято.
На стіл також ставлять тарілки для померлих родичів і для тих, кого зараз немає вдома.
У хаті під іконами ставлять дідуха – прикрасу із пшеничного чи житнього снопа, що символізує добробут та багатство. Вважається, що Ісус народився на сіні. На другий день різдвяних свят дідуха спалюють, а довкола нього колядують.
Опівночі на Святвечір проводиться церковна служба. Відвідувати її заведено всією родиною. Вдома залишали на столі залишки куті для померлих. Вночі діти та підлітки ходять по хатах колядувати, а також відвідують хрещених.
Що не можна робити 6 січня на Святвечір
- Не можна 6 січня відзначати Святвечір поза домом. Свято слід відзначати лише у родинному колі.
- Не можна 6 січня одягати темний та старий одяг.
- Не можна 6 січня відмовляти гостям і скупитися.
- Не можна 6 січня прибирати, прати та займатися рукоділлям.
- Не можна 6 січня за столом лаятися.
- Не можна 6 січня спізнюватися та нервуватися.
Прикмети на 6 січня
- Якщо іній на деревах у перші три дні різдвяних свят, то буде щедрий урожай.
- Якщо 6 січня буде тепло, то весна буде холодна.
- Якщо налетіла хуртовина напередодні Різдва, то дерева рано зазеленіють, буде рання весна.
- Якщо знайти на Різдво монетку, то варто чекати на прибуток.
Раніше видання розповідало про рецепти 12 різдвяних страв.