Депутати попередніх скликань отримали безкоштовно понад 800 квартир у Києві
За роки незалежності народні депутати різних скликань отримали безкоштовно більш ніж 800 квартир у Києві. Чинні депутати на приватне житло вже не претендують, але готові витратити сотні мільйонів гривень на те, щоб забезпечити себе готельними номерами.
ВІДЕО ДНЯМайже по $1,2 млн на одного депутата українські платники податків віддадуть за те, щоб 180 іногородніх депутатів протягом п'яти років своєї каденції безкоштовно жили в Києві. У цілому, за підрахунками, ці витрати виллються трохи більш ніж в 160 млн грн.
За законом, депутати мають право сподіватися на безкоштовне житло в столиці, і майже 200 новообраних парламентаріїв в перші ж години роботи вирішили цією можливістю скористатися. Апарат Верховної Ради схвалив проживання нардепів у окремих комфортабельних номерах в готелях Київ, Україна і Національний, розташованих у центрі столиці.
РекламаУ списку тих, хто витребував собі готель, виявилися представники всіх ключових політсил, представлених у Верховній Раді. Водночас, їм не видадуть квартири за рахунок скарбниці, як робилося раніше. Це стане безпрецедентним випадком в історії українського парламентаризму, адже раніше депутати без проблем отримували безкоштовне житло.
Дізнатися, скільки всього народних депутатів, починаючи з 1991 року, отримали квартири в Києві, неможливо: апарат парламенту засекретив ці дані. За словами бютівця Сергія Саса, в перших трьох скликаннях - з 1990-го по 2002-й - всі депутати, які мали право на житло, отримали безкоштовні квартири. За оцінками видання, в сумі може йтися майже про 700 апартаментів. І хоча надалі депутатський житловий фонд уповільнив зростання - за три наступні скликання видали 129 квартир, - в цілому депутати за роки незалежності могли отримати трохи більше як 800 квартир.
РекламаЯкщо спочатку на столичні квартири могли претендувати лише іногородні, то в середині 1990-х це право надали і киянам, якщо у них офіційно було менш ніж 9 кв. м на одного члена сім'ї. У такому разі закон дозволив покращувати їм житлові умови за рахунок грошових компенсацій.
Спочатку квартири їм видавали або на бульварі Лесі Українки, де сьогодні ціна квадрата житлоплощі складає від $3 тисяч, або в центрі Печерська, на вулиці Панаса Мирного, - там вартість квадратного метра стартує з позначки $4000. Далі в хід пішли депутатські будинки на Оболоні, поруч зі станцією метро Мінська, на Лівобережній, а також на вулицях Срібнокільській і Вишняківській, що на Позняках.
Як пише видання, не менш вражає список тих, хто взяв грошову компенсацію замість київської квартири. Тільки в період з 2002 по 2006 рік таким правом скористалися 138 парламентаріїв. Серед них двоє учасників сотні найбагатших українців: Олександр Ярославський, чиї активи у 2012 році оцінювались в $940 млн, і Олександр Фельдман ($291 млн).
РекламаКрім них гроші з казни взяли харківський губернатор Михайло Добкін, футбольний тренер Олег Блохін, колишній віце-прем'єр Іван Васюник і екс-глава МНС Віктор Балога. У списку є також ціла низка соратників Віктора Ющенка, починаючи з колишнього глави НАК Нафтогаз України Олексія Івченка і закінчуючи співачкою Оксаною Білозір.