Рішення вже ухвалено: які зміни вводять в Україні
Міністерство соціальної політики повідомило, що до постанови про патронатне виховання дітей внесли зміни. Коротко розповідаємо про них.
Патронат над дитиною — це професійна послуга, що полягає у тимчасовому вихованні дітей, чиї сім’ї перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть про них піклуватися. Патронатний вихователь бере цих дітей під свою опіку, а помічник вихователя допомагає у догляді за ними.
ВІДЕО ДНЯ30 травня Уряд ухвалив зміни, запропоновані Міністерством соціальної політики, спрямовані на розвиток патронату в Україні та підтримку вихователів і їхніх помічників.
Основні зміни
- Патронатний вихователь може працювати як фізична особа або як ФОП. Для ФОПів необхідні КВЕДи 97.00 та/або 88.91 та/або 85.59.
- Підвищується оплата праці патронатних вихователів. З 1 липня вони отримуватимуть зарплату в розмірі трьох мінімальних заробітних плат на місяць (3,5 — для ФОПів, з урахуванням їхніх самостійних сплат ЄСВ та єдиного податку).
- Впроваджується оплата за час очікування дитини. Період між вибуттям однієї дитини і влаштуванням наступної оплачуватиметься в розмірі однієї мінімальної зарплати.
- За кожні три місяці догляду за дитиною патронатний вихователь отримуватиме 7 днів оплачуваної відпустки. Ці дні можна використовувати після вибуття дітей після трьох місяців перебування у патронатній родині. Дні можна накопичувати. Якщо дитина перебуває під патронатом понад три місяці, за кожен наступний тиждень додається один оплачуваний день відпустки.
- Розширюється коло осіб, які можуть бути помічниками вихователів. Помічником може бути не лише родич, що мешкає разом із патронатним вихователем. Служба у справах дітей допомагатиме знайти помічника для тих, хто вирішив стати патронатним вихователем.
- Робота помічника патронатного вихователя оплачуватиметься. Помічник може бути ФОПом (потрібні ті самі КВЕДи, що і для патронатного вихователя). Розмір оплати становитиме одну мінімальну зарплату на місяць.
- Скорочуються терміни початку навчання кандидатів у вихователі та помічники: з двох місяців до одного після отримання направлення.
- До патронатного вихователя можна буде влаштовувати дітей з інших громад. Договір про патронат укладатиме орган опіки і піклування тієї громади, до якої влаштовують дитину.
- Врегульовано строки перебування дитини під патронатом на час воєнного стану. Дитина зможе залишатися понад шість місяців у таких випадках:
- на період розгляду судової справи про позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення батьківських прав, але не довше ніж на місяць після набрання рішенням суду законної сили;
- якщо дитину неможливо повернути до батьків або законних представників через перебування останніх у зоні активних бойових дій чи на окупованій території.
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович зазначає: «Діти, які потрапляють у патронатні сім’ї, іноді навіть посеред ночі, перебувають у стресі, налякані і потребують надзвичайної турботи. Надавати цю турботу і не вигоріти — це важка робота, яка має визнаватися і належно забезпечуватись».
РекламаРаніше повідомлялось, що частина сімей має змогу отримати кошти на оздоровлення дитини. Сума складає майже 16 тисяч гривень.