Порядок припинення членства у громадському формуванні членів керівного органу

Законодавчі основи та особливості.
Загальновизнаним є той факт, що кожна особа, яка є членом громадського формування може припинити таке членство добровільно, за власною заявою, поданою до відповідного статутного органу. Для особи, яка входить до складу керівного органу громадського формування, наступним, завершальним кроком є подання документу — копії такої заяви про припинення нею членства у громадському формуванні з відміткою про її прийняття для проведення державної реєстрації змін до відомостей про відповідне громадське формування.
ВІДЕО ДНЯПроте, цей порядок має винятки та не застосовується до посад керівників та заступників керівників громадських формувань.
Законодавчим закріпленням процедури та порядку припинення членства у громадських формуваннях членів керівних органів стали положення ст. ст. 17 та 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (далі — Закон про реєстрацію).
РекламаТак, ч 7 ст. 17 передбачає, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, у зв’язку із зупиненням (припиненням) членства у громадському формуванні члена керівного органу (крім керівника) така особа подає копію заяви про зупинення (припинення) нею членства до відповідних статутних органів громадського формування з відміткою про її прийняття. Аналогічні положення містить і ч. 5 ст. 21 Закону про реєстрацію, але стосується випадку, коли мова йтиме про державну реєстрацію змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи.
Далі нормативне закріплення вказаної процедури припинення членства знаходимо в спеціальних законах, таких зокрема, як Закон України «Про громадські об’єднання», Закон України «Про політичні партії в Україні» та Закон України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності».
РекламаЧ.2 ст.5 Закону України «Про громадські об’єднання» регламентує, що припинення перебування члена громадського об’єднання на будь-яких виборних посадах у громадському об’єднанні відбувається з дня подання відповідно заяви та не потребує додаткових рішень, окрім тих членів громадського об’єднання, які обрані на посади керівника громадського об’єднання чи заступника такого керівника. Членство в громадському об’єднанні зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.
Відповідні положення містяться в ч. ч.6,7 ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні» та ч.3 ст. 2 Закону України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності».
Окремо звертаємо увагу, що копія заяви члена керівного органу про припинення ним членства в громадському формуванні подається до реєстру цього органу ним особисто, при цьому заявник повинен пред’явити документ, що відповідно до законодавства посвідчує його особу.
РекламаНачальник відділу державної реєстрації громадських формувань у Закарпатській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Маркусь Тетяна Іванівна