Що таке алкоголь і як позбутись його залежності?
Викрадач розуму… Так визначають алкоголь із давніх часів.
ВІДЕО ДНЯПро п'янкі властивості спиртних напоїв люди дізналися не менше аніж за 8000 років до н.е. Поява керамічного посуду дала можливість для виготовлення алкогольних напоїв із меду, плодових соків і дикого винограду…
Чистий спирт почали одержувати в VІ-VII століттях араби… І назвали його «алькоголь», що означає – «одурманюючий».
РекламаПереробка вина для одержання спирту різко збільшила пияцтво. Не виключено, що саме через це Мухамед, – засновник ісламу (мусульманської релігії) заборонив вживання спиртних напоїв. Ця заборона ввійшла згодом у звід мусульманських законів – Коран (VII ст.).
Сьогодні можна стверджувати, що в нашій країні, як це не прикро, склалася своєрідна «питейна процедура», без якої не відбувається жодна більш-менш значима подія. Народилася дитина – христини. Святкують народження – п'ють за здоров'я; проводжають людину з життя – за упокій... Приводом для випивання може стати як релігійне свято, так і найменша побутова подія, наприклад, купівля особистих речей, які необхідно «обмити». Завдяки таким «традиціям» значно зріс рівень вживання алкогольних напоїв, і, як наслідок, збільшилася кількість людей, хворих на алкоголізм.
РекламаДо розряду міцних спиртних напоїв належить і продукція кустарного та домашнього виробництва (самогон, грузинська чача, домашні вина). Як правило, алкоголь кустарного виробництва містить багато шкідливих домішок, головним чином – сивушних масел.
Більше того, помилково замість етилового спирту (або свідомо нехтуючи небезпекою), люди п'ють і різноманітні сурогати. Наприклад, такі рідини, як метиловий спирті етиленгліколь, котрі викликають сп'яніння, а через 10-12 годин після їх вживання з'являються ознаки важкого отруєння: головний біль, нудота, блювання, хистка хода, слабкість (або короткочасне збудження), затьмарення, або, навіть, повна втрата свідомості. Від мозкових розладів (через 1-2 доби), або ушкодження нирок (через 1-2 тижні), може настати смерть. Навіть невеликі кількості цього спирту вражають зоровий нерв і сітківку ока, викликаючи сліпоту, а 100 г – це вже смертельна доза.
Отже, алкоголь і його сурогати досить небезпечні, а наслідки їх вживання згубні, особливо – для організму, що розвивається.
РекламаУвага: для сп'яніння підліткові треба набагато менше алкоголю, аніж дорослій людині.
Дехто думає, що існує значна різниця між дією міцних спиртних напоїв (горілки, коньяку) та слабких (пива, вина). Наївна помилка: 330 мг. пива (тобто – одна холодненька «гарненька» баночка), 150 г вина (тобто – келих), 50 г горілки (чарка) містять однакову кількість алкоголю.
Часто люди не замислюються над наслідками впливу алкоголю на організм. Треба пам'ятати:
Про швидкі наслідки впливу алкоголю на організм:
Уповільнення реакції на зовнішні подразники, послаблення координації, зниження здатності ясно мислити, погіршення пам'яті, блювота, подвоєння в очах, затьмарення свідомості, відсутність самоконтролю, втрата свідомості, кома, смерть.
Відстрочені наслідки впливу алкоголю на організм:
Провали в пам'яті, погіршення травлення, серцеві захворювання, захворювання алкоголізмом, цироз печінки, пошкодження головного мозку, пошкодження нервової системи, підвищення ризику нещасних випадків (наприклад, при керуванні автомобілем у нетверезому стані), скорочення тривалості життя.
РекламаНе тільки у підлітків, а й у багатьох дорослих виникають проблеми за необхідності відмовитися від пропозиції випити чи вжити наркотики. Іноді люди кажуть алкоголю «так» тільки через те, що сказали «ні». Їм досить складно, бо постійно відчувається тиск: з боку друзів, традицій, обставин. А щоб сказати «ні» – потрібна сила волі.
А що означає мати силу волі? Це, насамперед, бути людиною впевненою у собі та у власних можливостях. Тоді набагато збільшуються шанси залишитись собою, не зрадити своїх життєвих принципів.
Ти тільки вступаєш у повноцінне життя, яке наповнене багатьма приємними подіями. Так багато треба встигнути зробити корисного, стільки необхідно побачити й пізнати! Але, насамперед, необхідно навчитися правильно приймати життєві рішення, не уникати відповідальності та не бути байдужим.
Ті, хто вже «втягнувся», але вирішив позбавитися шкідливих звичок, потребують підтримки, особливо – в перший час, який буде найважчим.
Відмовитися від цих звичок нелегко. Люди іноді намагаються виправдати себе, але не можуть (чи не хочуть) позбутися їх. Якщо ти знаєш кого-небудь, хто намагається кинути палити, відмовитися від вживання алкоголю чи наркотиків, – підтримай його і запевни у тому, що він зробив правильний вибір. Іноді добре слово та співчуття допомагають легше пережити важкі часи.
Людина у молодому віці майже не має досвіду виходу із стресових станів. У цей час вона настільки переймається своїм визнанням серед однолітків, що не вважає за можливе звертатися до них за допомогою, бо це може бути сприйняте як ознака слабкості.
Не бійтеся виглядати слабкими. Друзі, якщо вони справжні, завжди зрозуміють Вас і допоможуть пережити будь-які важкі часи.
РекламаВзагалі, якщо відчуваєте, що не можете подолати біду самостійно, зверніться до людини, якій можете довіритись. Також знайте, що повсюдно є спеціалізовані заклади, де Вам допоможуть. Про них можна дізнатися через телефон довіри.
Пам'ятайте, що завжди є люди, яким Ви небайдужі!
Світлана Козак