Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Життя
  • В Ужгороді відкрилась унікальна експозиція гуцульських ліжників

В Ужгороді відкрилась унікальна експозиція гуцульських ліжників

В Ужгороді відкрилась унікальна експозиція гуцульських ліжників
ВІДЕО ДНЯ

29 грудня в обласному музеї народної архітектури та побуту представлено завершальну для цього року експозицію. "Від руна до мистецтва" – виставка музейників із Івано-Франківщини, що є відповіддю на аналогічний візит закарпатських колег улітку.

Відкрили експозицію представники Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім.Й.Кобринського, Яворівського центру народного мистецтва "Гуцульська ґражда" і Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ, – зазначає Управління культури Закарпатської ОДА.

Реклама

Добірка знайомить із гуцульськими традиціями в декоративно-ужитковому мистецтві на прикладі різних витворів, головним чином – ліжників – товстих вовняних, переважно, візерункових тканих виробів із об’ємною поверхнею та довгим пухнастим двостороннім ворсом. Як розповіли знавці, ліжникарство в Карпатському регіоні має задавнені традиції і вже не перше століття ці вироби зігрівають, прикрашають оселі та супроводжують гуцулів у найвідповідальніші моменти життя. Ліжники мають широке господарське призначення, декоративну цінність, а ще, оповиті багатьма повір’ями, часто використовуються як обереги.

Фонди Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім.Й.Кобринського нині налічують понад 200 ліжників, із яких до Ужгорода привезли 11 вибраних. Найстаршому експонату – 125 років, декілька ліжників – із 30-их років минулого століття, є і сучасні. Втішно, що родзинкою добірки є також закарпатський виріб, створений у смт.Ясіня на Рахівщині та датований 1969-им роком. Вирізняється він візерунком – контрастна смужка проти більш характерного для наших сусідів ромба. 

Реклама

Виставка зацікавить широке коло поціновувачів, та в першу чергу її повинні оглянути місцеві майстри, щоби перейняти такий очевидний позитивний досвід зі збереження та примноження ліжникарських традицій, – вважає начальник управління культури Закарпатської ОДА Юрій Глеба. Водночас, як розповів директор Яворівського центру народного мистецтва "Гуцульська ґражда" Василь Лосюк, на Івано-Франківщині ремесло нині переживає справжній ренесанс. У самому ж селі Яворів, що вважається українською столицею ліжникарства, за словами гостя, і сьогодні чи не в кожній хаті виготовляють ліжники, на які є незмінний попит. Крім того, популяризують традиційне виробництво в області з допомогою багатьох культурно-просвітницьких заходів.

У рамках експозиції представлено й інші текстильні вироби, базовані на гуцульській орнаментиці, зокрема, оригінальний сучасний одяг у виконанні студентів Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ.

Виставка триватиме впродовж січня.

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно