Брати Капранови презентували свою книгу у Мукачеві (ФОТО,ВІДЕО)
Те, що брати Капранови – Віталій і Дмитро – постаті неординарні, добре видно з екранів телевізорів. Але зустрівшись з ними особисто, упевнюєшся у цьому стократ.
У середу, 16 квітня, у прес-центрі «Панорама» відомі українські письменники, видавці, громадські діячі і, як виявилося, вправні музиканти і співаки, брати Капранови презентували своє нове творіння – «Мальовану історію Незалежності України», яка побачила світ у їх видавництві «Зелений пес». Представляючи нову книгу, брати Капранови об’їздили вже близько тридцяти переважно університетських міст України. І ось, нарешті, черга дійшла до Мукачева, в якому наші гості вперше.
Задум цієї праці з’явився у буденний спосіб: батьки вирішили допомогти синові підготуватися до ЗНО з історії. Аж тут з’ясувалося, що українська історія – це невичерпний список князів, гетьманів, письменників з чорними дірами поміж ними у сотні років та білими плямами на цілі регіони. І щоб все це вловити і затямити, треба запастися добрячою порцією брому…
Зрозумівши, що за століття історики не спромоглися створити простого і зрозумілого викладу вітчизняної історії, брати Капранови, наслідуючи свого попередника письменника Пантелеймона Куліша, який написав перший підручник з історії України, взялися за справу. За їх словами, «хотілося просто сплести в одну тканину відомі факти, але потім з’ясувалося, що вони не в’яжуться, а потім все-таки знайшли втрачені нитки, заховані у чорних дірах, навели різкість на білі плями…»
Проте автори не радять нам шукати в книзі історичних відкриттів чи екстравагантних модних теорій. Праця базується на фактах, на які спирається історична наука і які підтверджені першоджерелами.
Проте, на наш погляд, авторам вдалося скласти з цієї багатоманітної мозаїки безперервну, послідовну, зрозумілу дітям і дорослим історію, яку цілком можна читати без брому, і яка пов’язує в одне ціле і Крим, і Закарпаття, і Галичину, Слобожанщину, Таврію, Волинь, Донбас. На сучасному геополітичному відрізку українського державотворення це вкрай актуально. А ще автори цілком несподівано для себе з’ясували, що українська незалежність не переривалася з часів Великої Скіфії, і що навіть у найпохмуріші часи колонізації (відчуваєте, як запахло сучасністю!) українці зберігали власну державу у формах автономії, повстанської республіки, війська-держави тощо.
Логічно і послідовно брати Капранови підводять читача до висновку , який напрошується з їх книги: українська державність має давню і безперервну традицію, і зовсім не «впала з неба». Її зберегли прадіди й діди, а значить треба берегти і нам. А тому епіграфом і водночас післясловом для нашої історії мають бути рядки з Гімну: «Душу й тіло ми положим за нашу свободу!»
Брати Капранови також виконали кілька музичних композицій, відповіли на питання колег, а також щиро привітали з днем народження старійшину головредівського цеху України – головного редактора «Панорами» Василя Андрійовича Гарагонича.
Василь Гарагонич, доктор історичних наук
Фото Ярослава Шелепи, відео Юрія Кравчука