В області можуть створити Великоберезнянську ОТГ
За 35 років журналістської роботи я об’їздив практично усе Закарпаття вздовж і впоперек «від Ужка й до Ясіня» і вважав, що мене уже якимись географічними «відкриттями» у межах області важко здивувати. Як з’ясувалося днями – я помилявся. Розташований усього за 45 км від Ужгорода і за 12 від райцентру Великий Березний «Пастілський закуток» – села, які складають Розтоцько-Пастільську сільраду – Костева Пастіль, Бегендяцька Пастіль, Руський Мочар та сама Розтоцька Пастіль – здатні подивувати і замилувати красою видноколів та первозданної природи.
У чотирьох селах сільради на обширах у 3 573 га. проживає усього трохи більше 800 мешканців. Дістатися туди навіть влітку за гарної погоди виявилося непростою справою, оскільки дорога, попри статус обласного значення, вкрай розбита і ремонту не бачила давно. За кошти сільського бюджету, доходи якого сягають аж … 350 тис. грн. в рік, цього не зробиш. Інша дошкульна проблема – занятість місцевого люду. Роботи вдома немає, то ж чоловіки шукають будь-яку можливість виїхати на заробітки у сусідні країни ЄС та влаштуватися на тимчасові будмайданчики в Ужгороді. Інші – тримають худобу і продають на міських ринках вироблені вдома молокопродукти та зібрані у навколишніх лісах гриби і ягоди.
Та попри скруту село виглядає добротно. У ньому немає сучасних котеджів, але більшість будинків місцевих мешканців акуратно доглянуті. В останній час почастішали випадки, коли ужгородці пенсійного віку купують тут будинки і переїздять на постійне проживання. Умови для організації садиб зеленого туризму та розвитку рекреації – просто фантастичні – незаймана природа, три джерела з мінеральною водою, букові ліси. Однак бізнес не йде сюди – відсутність добротної дороги стримує вкладання грошей в комерційні об’єкти. З цієї ж причини не навідуються у село й туристи.
Рятівним кругом тут схильні вважати децентралізаційну реформу, прихильників якої останнім часом більшає. Інтерес до можливості об’єднатися в перспективну ОТГ з райцентром і сусідніми селами селяни Костевої Пастелі активно проявили під час громадських обговорень минулої неділі. Відкрив їх сільський голова Роман Симчо і надав слово консультантам Олегу Лукші та Павлу Рябоконю, які розповіли присутнім про суть самої децентралізації влади, проведення таких реформ в сусідніх Словаччині, Угорщині та Польщі, сьогоднішню ситуацію зі створенням об’єднаних громад в Україні та на Закарпатті, ознайомили з бюджетними розрахунками перспективної ОТГ, продемонстрували відеофільми про соціальні перетворення у Тячівській та Вільховецькій громадах.
Читайте також: Перше сільське об’єднання: успіх Вільховецької об’єднаної громади
Своїми слушними і аргументованими думками щодо важливості створення Великоберезнянської селищної ОТГ, як єдиного за нинішніх умов в Україні дієвого інструмента для соціального відродження сіл, говорили й запрошений на слухання селищний голова Великого Березного Богдан Кирлик, депутат Розтоцько-Пастільської сільради Марія Сенчик, підприємець Тарас Попадинець, члени виконкому селищної ради Ярослав Ревай, Іван Керецман та інші.
Жителі села у своїх виступах порушували найактуальніші для них проблеми – ремонт дороги, налагодження регулярного транспортного сполучення з райцентром, відкриття нових робочих місць, осучаснення об’єктів соціальної сфери та висловлювали побоювання щодо ймовірного закриття шкіл та закладів культури. У відповідь вони отримали детальні роз’яснення про те, що саме зі створенням ОТГ села отримають кошти для розвитку та самі вирішуватимуть, де і які об’єкти утримувати для власних потреб. Насамкінець зібрання більшістю голосів присутніх підтримало ідею створення Великоберезнянської об’єднаної територіальної громади та рекомендувало ухвалити відповідне рішення на черговій сесії сільської ради.