Лептоспіроз. Що це таке?
Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання людей і тварин, спричинене лептоспірами – особливими спіралевидними мікроорганізмами.
ВІДЕО ДНЯОсновним джерелом лептоспірозної інфекції людини є хворі й перехворілі дикі й домашні тварини, які інфікуються у місцях водопою або випасу, на угіддях, «населених» зараженими гризунами (мишами, щурами). Лептоспіри паразитують у нирках тварин і з сечею виходять у зовнішнє середовище.
Потрапляючи у відкриті водойми, лептоспіри можуть виживати там протягом двох-трьох тижнів, у вологому ґрунті – більш як півроку. Вони добре переносять морози, а на харчових продуктах зберігають життєздатність декілька днів.
РекламаЛептоспіри дуже чутливі до прямих сонячних променів, високої температури, кислот лугів, мінеральних солей, дезінфікуючих засобів. У воді при 70°С вони гинуть через декілька секунд, при кип'ятінні – відразу, у хлорних розчинах – через дві години. Основним фактором передачі збудників лептоспірозу є вода, забруднена виділеннями інфікованих тварин. Мають значення і харчові продукти, забруднені випорожненнями, або продукти від хворих сільськогосподарських тварин. Зараження можливе при забої і розробці їх туш, а також під час збирання врожаю (особливо – зернових культур) у місцях із скупченням гризунів.
Спостерігається сезонне збільшення захворюваності на лептоспіроз в літньо-осінній час року, що пояснюється оптимальними умовами для розмноження лептоспір у цей період, наростання чисельності гризунів, збільшення обсягу польових робіт. Поодинокі випадки лептоспірозу можуть зустрічатися упродовж року.
РекламаВ організм людини лептоспіри проникають через слизові оболонки носа, рота, очей, через ушкоджену шкіру.
Як проявляється захворювання?
Від моменту зараження до початку клінічних проявів проходить 6-14 днів, у деяких випадках – до 20 днів. Хвороба виникає раптово, температура підвищується до 39-40°С , супроводжується ознобом, болями в м'язах, – вони найбільш виражені в області гомілок (литкові м'язи), грудей, спини, живота. Болі можуть виникати не тільки при рухах, а і в стані спокою З'являються загальна слабість, головні болі, розбитість. У перші дні захворювання може бути одутлуватість і почервоніння обличчя, розширення кровоносних судин, склер (у деяких хворих – на тілі можуть з'явитися висипання (як при скарлатині та кору). Часто виникає запалення слизової оболонки ока (кон'юнктивіт). У розпалі хвороби приєднується нудота, блювання (часто – з домішками крові), безсоння, носові кровотечі. Приблизно на 4-7 день хвороби на фоні зниження температури з'являється жовтушність шкіри та білкової оболонки очей, а також крововиливи у шкіру та слизові оболонки. Ступінь жовтяниці може бути від легкої жовтушності склер – до лимонно-жовтого кольору всієї шкіри. Сеча має темне забарвлення. Майже у всіх випадках збільшується печінка. Лептоспіроз супроводжується враженням нирок, нервової та серцево-судинної системи. Також вражаються дихальні шляхи, виникають трахеїт, бронхіт.
РекламаЗа важкістю перебігу розрізняють легку, середньої важкості і важку форми.
В останній час нерідко зустрічається важка форма захворювання, з високою температурою, герпетичними висипаннями, геморрагічним діатезом, важким ураженням нирок та печінки. Смерть хворих може настати від уремії, кровотеч.
Всі хворі на лептоспіроз повинні лікуватися тільки в лікарні.
Лікувати це захворювання дуже важко і дорого. Для того, щоб вилікувати одного хворого на лептоспіроз – необхідно 2800 грн.
Як уберегтися від цього захворювання?
Профілактичні заходи проводяться по трьох напрямках: дія на джерело інфекції, фактори передачі та сприятливість населення.
Заходами дії на джерело інфекції є знищення гризунів (дератизація), бродячих собак, раннє виявлення і своєчасне лікування хворих на лептоспіроз сільськогосподарських тварин та лептоспіроносів.
РекламаРоль людини, як фактора передачі, незначна, однак необхідно проводити госпіталізацію хворих і заключну дезінфекцію у вогнищах. У природних вогнищах мають значення захист вододжерел і складів продовольчих товарів від забруднення випорожненнями гризунів, дотримання санітарно-ветеринарних правил при забої тварин та правильна розробка туш, санітарна експертиза м'яса. Важливою ланкою профілактики є дотримання населенням правил особистої гігієни та гігієни побуту.
Наталія Зайцева