Профілактика стоматологічних захворювань
Переважна бiльшiсть людей знає, що стан зубiв та слизової оболонки порожнини рота тiсно пов’язанi зі станом здоров’я всього органiзму. З одного боку, при поганому станi нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту бiльш активно руйнуються зуби та кiсткова тканина, що оточує та утримує зуб. З iншого, велика кiлькiсть хворих зубiв, наявнiсть вогнищ запалення в оточуючих зуб тканинах спричинюють захворювання нирок, серця, печiнки. Втрата зубiв, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.
ВІДЕО ДНЯНа жаль, стан зубiв дорослого населення погiршується з кожним роком. Зараз у кожного дорослого в середньому уражено карiєсом 9 зубiв, а 2,2 зуба вже видаленi. В цих 9 уражених зубах нараховується в середньому 10,5 порожнини, з яких запломбованi тiльки 6. Крiм того, 60% дорослого населення потребують лiкування пародонта (тканин, що оточують зуб).
Навiть у дiтей шкiльного віку в середньому 3-4 уражених постiйних зуба, а на час закiнчення школи кожна п’ята дитина має один видалений постiйний зуб. Змiнити ситуацiю на краще, полiпшити здоров’я пiдростаючого поколiння можна тiльки методами первинної профiлактики, де важливу роль грають ерудицiя та вiдповiдальнiсть кожної людини як за себе, так i за своїх дiтей.
РекламаЗрозумiло, що правильне харчування - запорука здоров’я, в тому числi й здорових зубiв. Але це не значить, що їжа повинна бути дорога та у великiй кiлькостi. Всiм, особливо дiтям, треба давати продукти, що мiстять бiлки: м’ясо, рибу (15-20% бiлка), квасолю, горох, сою (22-23%), твердi сири (27%), молоко, сир (7,1-7,3%), крупи, макароннi вироби (6-10%). Для формування та збереження структури зубiв необхiдно вживати продукти, в яких багато кальцiю, фосфору, фтору, мiкроелементiв та вiтамiнiв групи В. Це молочнi продукти, особливо твердi сири (20-30 г в день); крупи, особливо гречана, вiвсяна; чорний хлiб, смажена та печена картопля, яйця (1 в день), гарбуз, чай, бобовi, морська капуста, буряк, морква, горiхи (5-6 штук в день).
У рацiонi кожної людини, зокрема дитини та пiдлiтка, повиннi бути гороховi та фасолевi супи, вiнегрет. Гарнiри до м’ясних страв краще готувати з круп, частiше вживати овочевi салати з додаванням горiхiв та великої кiлькостi зеленi (крiп, петрушка та iн.). Всiм дiтям (вiд 1,5-2 рокiв) та пiдлiткам в день треба давати приблизно 0,5 л молочних продуктiв у тому виглядi, який бiльш iмпонує (каша, свiже або кисле молоко та iн.).
РекламаЯєчна шкаралупа (висушена пiсля варіння, подрiбнена на порошок) може бути гарним додатком до рацiону дiтей вiд 8-9 мiсяцiв до 14 рокiв в кiлькостi 0,5-I чайна ложка в день з молочними продуктами. Необхiдно тiльки робити мiсячнi перерви пiсля кожного мiсяця приймання. Яєчну шкаралупу треба вживати пiд час вагiтностi (вiд 2-го до 7-го мiсяця з перервами - 1 мiсяць) та в перiод годування дитини за тією ж схемою.
Одна з головних вимог до їжi - вона має бути в мiру жорсткою.
Обов’язковi для всiх - вживання сирих овочiв та фруктiв, салатiв iз зеленi та активна жувальна робота.
РекламаТренування жувального апарату настiльки важливе для формування зубощелепної системи, гарного кровообiгу, нормального росту щелеп та правильного розмiщення зубiв, що в школах багатьох країн обов’язково проводяться «5 хвилин жування» на уроках в молодших класах. Дiти пiд керiвництвом учителя пережовують протягом 5-7 хвилин будь-що жорстке (сушену грушу, моркву, яблуко, курагу та ін.).
Неприпустимо вживання великої кількості солодощiв, борошняної вуглеводистої їжі, особливо перед сном. Така дієта сприяє розвитку карiєсу. Однак, позбавити дiтей утiхи з’їсти смачну цукерку, тiстечко або печиво було б жорстоко i практично неможливо. Краще навчитися їсти подiбнi ласощi вдень, пiсля основної їжi, нi в якому разi не перед сном. Пiсля вживання солодкого - негайно почистити зуби або з’їсти твердий овоч, фрукт.
Вельми шкiдливо, коли батьки привчають дитину засинати з цукеркою або печивом у ротi.У подiбнiй ситуацiї в порожнинi рота на всю нiч залишається вуглеводистий налiт, пiд яким зуби швидко декальцинуються. Не такий шкiдливий сам продукт, що мiстить вуглеводи, як його тривале перебування в порожнинi рота.
Гiгiєна порожнини рота є однією з головних складових у профiлактицi стоматологiчних захворювань. Чищення зубiв вранцi пiсля снiданку та перед сном повинне стати непорушним законом для кожного дорослого. Дiтям можна обмежитися проведенням цієї процедури тiльки перед сном.
Чищення зубiв тим необхiднiше, чим менше в рацiонi людини овочiв, фруктiв, жорсткої їжi. Не слiд посилатися на дiдуся, який нiколи не чистив зуби, але до глибокої старостi не знав про захворювання зубiв. Дiдусь, напевно, не їв стiльки вуглеводiв, як ми, i в його рацiонi основними були овочi (особливо цибуля, часник).
Щодо нас, то з такою «цивiлiзованою» їжею треба бути бiльш уважним до гiгiєни порожнини рота.
Щiтка для чищення зубiв повинна бути в мiру жорсткою (не дряпати ясна, але добре очищати), не дуже густа, щоб щетинки, згинаючись, заходили в мiжзубнi промiжки.
РекламаПри нормальнiй емалi немає принципової рiзницi в тому, чим чистити - порошком або пастою. Треба вибирати той засiб, пiсля якого зуби чистi, блискучi та в ротi - приємне вiдчуття свiжостi. При наявностi захворювань зубiв або ясен бажано одержати консультацiю стоматолога про iндивiдуальнi особливостi догляду за порожниною рота.
Для контролю ефективностi чищення зубiв, навчання дитини правильно це робити, iснує досить проста методика.
Пiсля чищення зубiв та полоскання рота з зовнiшньої та внутрiшньої сторiн зуби треба змастити тампоном з 5%-м розчином йоду та прополоскати рот. Якщо якiсть чищення добра, то на зубах залишається легке жовте забарвлення. Мiсця, де лишився не знятий щiткою налiт, пофарбуються в темно-коричневий колiр. Слiд повторити чищення, щоб досягти ефекту від нього.
Напрямки руху щiтки повиннi бути рiзнi: горизонтальнi, вертикальнi, подовжнi та поперечнi по жувальних, зовнiшнiх i внутрiшнiх поверхнях зубiв. Чищення займає мiнiмум 1,5-2 хвилини для того, щоб лiкувальнi компоненти, які мiстяться в зубних пастах, встигли проникнути до емалі зуба або слизової оболонки порожнини рота.
Зубнi еліксири мають слабку дезінфiкуючу властивiсть та усувають неприємний запах із рота.
Вiдчуття свiжостi в ротi дає i драже «Тік-так», тому що мiстить ментол. Воно краще, нiж м’ятна цукерка, бо майже позбавлено вуглеводiв.
Жувальнi гумки можуть покращити очищення зубiв механiчно, якщо не доступна зубна щiтка, а також примушують працювати жувальнi м’язи, що сприяє пiдсиленню кровообiгу в тканинах. Але з цiєю метою краще вживати ті, що не мiстять цукор (з ксилiтом або сорбiтом), i жувати їх не бiльше 15-20 хвилин пiсля їжi. Тривале та часте (бiльше 2-3 разiв на день) використання гумок може призвести до перевантаження слинних залоз i викликати їх виснаження, а в майбутньому - зменшення секрецiї слини та патологiчну сухiсть у ротi. Крiм того, в перiод жування гумки починається рефлекторне видiлення секретiв шлунка, пiдшлункової залози та iнших травних залоз. Якщо в цей момент не дати шлунку їжi, може початися захворювання шлунково-кишкового тракту (панкреатити, виразкова хвороба тощо). Тому користуватися гумкою треба тiльки пiсля їжi.
РекламаУ питаннях особистої гiгiєни порожнини рота, як i в питаннях харчування, багато iндивiдуальних варiантiв, якi можна уточнити у лiкаря-стоматолога з урахуванням ситуацiї в порожнинi рота та стану здоров’я. Зараз у продажу безлiч рiзноманiтних зубних паст, щiток, йоржикiв, ниток. Зубнi пасти профiлактичного напрямку, спрямованi на очищення зубiв та легку протизапальну та дезiнфiкуючу дiю за рахунок екстрактiв трав (Cherry, Colgate Herbal, Cool mint, Forever bright, Silca, Родонта, Восход, М’ятна, Хвойна, Лесная, Лесной бальзам, Пародонтол та iн.), можуть застосовуватись без призначень лiкаря. Але перш нiж застосовувати лiкувальнi пасти, потрiбно порадитись зi стоматологом. Оскільки ті, що спрямованi на запобiгання карiєсу, мiстять рiзну кiлькiсть фтору, солi кальцію, фосфору, мають добавки соди або солі (Фтородент, Новий жемчуг, 32, Орал-Бі, Маклінз, Аквафреш та iн.), тому дiтям та дорослим з рiзною активнiстю карiєсу потрiбнi рiзнi пасти. Є продукція з високою абразивною дiєю, щоб краще вiдбiлювати зуби (Blend-a-Med, Medic White, Brushing gel, Fiacla smokers, Fights plaque, Tartal control, Глистер, Сенситив та iн.).
Але ці пасти не можна застосовувати повсякденно, а багатьом вони протипоказанi. Є й такі, дiя котрих спрямована на зниження чутливостi зубiв до подразникiв (Сенсодин-F, Лакалут-Сенситив, Сенсодин-класик та iн.). В деяких зних мiстяться досить сильнi дезiнфектанти (триклозан, хлоргексидин) i їх не можна застосовувати дiтям, а дорослим - тiльки за призначенням лiкаря (Blend-a-Med-компліт, Borsalino, Колгейт-тотал, Лакалут актив та флуор, Пепсодент, Signal global, Новий жемчуг тотал та iн.).
Людям, в яких вже є прояви захворювань пародонта (запаленняясен, оголення шийок зубiв та iн.), крiм звичайного чищення зубiв щiткою лiкар може рекомендувати спецiальну гiгiєну мiжзубних промiжкiв флосами (нитки) або йоржиками.
Регулярне звернення до лiкаря допоможе не тiльки попередити захворювання, а й вилiкувати його на раннiй стадiї. Зуб може болiти або не болiти, але з кожним днем руйнуватися все бiльше i бiльше. Запалення ясен, рiзнi захворювання пародонта лiкуються тiльки на раннiх стадiях. Якщо зуби вже рухливi, як клавiшi, даремно вимагати вiд стоматолога повного вилiковування, вiн може тiльки полегшити страждання, але не вiдновити втрачене здоров’я.
Хотiлося б звернути увагу батькiв на профiлактику у дiтей патологiй прикусу та положення окремих зубiв.
Своєчасне лiкування тимчасових (молочних) зубiв допоможе зберегти їх до фiзiологiчної змiни. А це для молочних молярiв, що страждають найчастiше, - 9-10 рокiв. Передчасне видалення цих зубiв може викликати перемiщення сусiднiх, нахил вперед першого постiйного моляра, який прорiзується в 6 рокiв, втрату мiсця в щелепі для постiйних премолярiв. Тому кожну дитину пiсля 2-х рокiв потрiбно показувати стоматологу 2 рази на рiк.
Слiд звернути увагу на наявнiсть у дитини шкiдливих звичок. Тривале смоктання соски (до 1,5-2 рокiв i пiзнiше), пальця або язика призводить до утворення вiдкритого прикусу, при якому 4-8, а то й 12 фронтальних зубiв не змикаються мiж собою i не можуть приймати участь в пережовуваннi та вiдкушуваннi їжi. Це складна патологiя, яка важко лiкується в постiйному прикусi. Треба вжити всі заходи (обов’язково порадьтесь із стоматологом), щоб вiдучити дитину вiд шкiдливої звички якнайшвидше.
РекламаДо патологiї прикусу можуть призвести рахiт, порушення носового дихання, неправильне положення пiд час сну (пiдкладання кулака пiд щоку, занадто туга або плоска подушка тощо).
З усiх питань можна проконсультуватися зі стоматологом, який врахує iндивiдуальнi особливостi дитини. Краще, щоб це був сiмейний лiкар, оскiльки часто стоматологiчнi захворювання передаються у спадщину. Це треба передбачати i своєчасно займатись профiлактикою.
Окрiм правильного, здорового способу життя, рацiонального харчування, старанної гiгiєни порожнини рота та позбавлення шкiдливих звичок значне мiсце в профiлактицi захворювань вiдводиться медикаментознiй профiлактицi. Основним засобом попередження ураження зубiв карiєсом є фтор. Вiн може вводитись в тканини зуба не тiльки втиранням зубної пасти, що мiстить фтор, але й з допомогою електрофорезу, нанесенням фторлаку на поверхню зуба, аплiкацiєю 0,2%-го розчину фтористого натрiю та ін. Найбiльш ефективною методикою профiлактики ураження постiйних жувальних зубiв є покриття борозен та iнших мiсць, якi часто уражаються, герметиком (спецiальний цемент або лак, що мiстять фтор). Це дає можливiсть захистити молодий зуб вiд шкiдливих агресивних дiянь в порожнинi рота на той час, який необхiдно для закiнчення мiнералiзацiї коронки зуба (бiля 2-х рокiв пiсля прорiзування).
Фторлаки i герметики бувають як звичайного хiмiчного отвердiння, так і ті, що полімеризуються світлом (фотополімери, компомери).
Ефективним засобом медикаментозної профiлактики карiєсу є «Ремодент» (виробляє Лисичанський м’ясокомбiнат), що застосовується у виглядi аплiкацiй 3%-го розчину на добре вичищенi зуби дiтям старше 2-х рокiв.
Крiм правильної гiгiєни порожнини рота та спецiальної медикаментозної обробки зубiв (екзогенна профiлактика) лiкар-стоматолог у разi необхiдностi призначить профiлактичнi препарати внутрiшнього застосування (ендогенна профiлактика). З таких найчастiше застосовуються препарати, що мiстять кальцiй, рiзнi мiнерали та мiкроелементи і включають у себе вiтамiн D, без якого кальцiй не засвоюється (кальцiй-магнiй-хелатний комплекс, кальцемiн, кокамiд, Са-нiкомед, Са-вiтрум та iн.). Вибiр, дозування, кiлькiсть курсiв на рiк - це вирiшує лiкар iндивiдуально для кожного пацiєнта. Можуть призначатись внутрішньо таблетки, що мiстять фтор (вiтафтор, флюорид, флюор-е-дей та iн.), але тiльки пiд контролем лiкаря. Ендогенну профілактику карієсу потрібно призначати вагітним (28-32 тижні), дітям 1-3 років, 6 років та при наявності факторів ризику. Екзогенну профілактику проводять в період змінного прикусу в залежності від строків прорізування зубів.
Всi цi заходи проводяться тiльки в стоматологiчних установах лiкарем-стоматологом або середнiм медпрацiвником пiд керiвництвом лiкаря. Не завжди бюджетнi установи мають необхiдний арсенал засобiв профiлактики через їх дорожнечу. Наприклад, фотополiмернi лаки та герметики є тiльки в платних полiклiнiках. Але витрати виправданi, тому що принесуть здоров’я вашiй дитинi на багато рокiв.
РекламаДля профiлактики захворювань ясен потрiбно перiодично вiдвiдувати стоматолога для знiмання зубних вiдкладень. При стараннiй гiгiєнi порожнини рота та нормальному рiвнi здоров’я стан ясен рiдко турбує людину до 20-25 рокiв. Першим тривожним сигналом може стати пiдвищена кровоточивiсть ясен, свербiж, ломота в яснах, бажання сильно зцiпити зуби. В таких випадках слiд звернутися до стоматолога. Крiм видалення всiх над`ясневих та під`ясневих вiдкладень зубного каменя, протизапального лiкування (мазi, аплiкацiї тощо) в арсеналi стоматологiчних установ iснує широкий дiапазон фiзiотерапевтичних методик, що допоможуть припинити або повнiстю лiквiдувати патологiчний процес в яснах. Застосовуються рiзнi масажi: гiдромасаж, вакуум-масаж, д’арсонвалізація ясен; зрошення та аерозолi з лiкарськими речовинами та вiдварами трав; електрофорези, парафiнотерапiя тощо.
Необхiдно пам’ятати, що лiкування i профiлактика захворювань ясен найбiльш ефективнi на раннiх стадiях, при перших ознаках хвороби. Тому навiть здоровiй людинi треба бувати у стоматолога не рiдше 1 разу на рiк. Вiдвiдування цього спеціаліста обов’язкове також з метою контролю за станом порожнини рота з точки зору розвитку пухлин.
Є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакiя, гiперкератоз губ, ерозивнi хейлiти, хронiчнi трiщини губ тощо), що протiкають поволi i не завдають болю або iнших неприємностей, але мають схильнiсть перероджуватись в злоякiснi пухлини. Своєчасне їх виявлення та лiкування допоможе зберегти не тiльки здоров’я, а й життя людини.
Необхідно з дитинства придiляти увагу гiгiєнi порожнини рота, грамотно харчуватись, давати зубам жувальне навантаження, регулярно вiдвiдувати стоматолога - i ви збережете свої зуби, а значить, забезпечите здоров’я всьому органiзму.
Надія Сідун