Як уникнути харчових отруєнь?
З давніх часів відомо, що харчові продукти можуть викликати тяжкі захворювання, що іноді закінчуються смертю. Вони звуться харчовими отруєннями. Такі отруєння бувають різними. Одні викликані вживанням отрутних або отруєних продуктів, наприклад, отруйних грибів, насіння бур'яну хлібних злаків, ікри й молоки деяких риб, надпочечників та надшлункової залоз забитих тварин, а ще – овочів, фруктів, що містять залишки пестицидів у перевищених концентраціях, продуктів, забруднених солями важких металів, радіологічними речовинами, хімічними домішками та іншими.
ВІДЕО ДНЯЄ харчові отруєння, викликані продуктами, забрудненими мікробами та їх токсинами. До таких мікробів відносять стафілококи, деякі типи кишкової палочки, ентерококи, збудник ботулізму та цілий перелік інших мікроорганізмів.
Мікроби можуть потрапити до продукту з брудних рук, з пилом, їх заносять мухи, гризуни. Харчові продукти – це сприятливе середовище для їх розмноження, особливо – при підвищених температурах (25-35°С) та достатній вологості. Тому з приходом теплих сонячних днів кількість потерпілих від харчових отруєнь збільшується.
РекламаЩоб запобігти бактеріальним харчовим отруєнням, необхідно дотримуватися простих санітарно-гігієнічних вимог при купівлі, зберіганні, вживанні продуктів, а також правильно проводити їх кулінарну обробку.
Продукти люблять чистоту. Тому все, що контактує з ними, – приміщення, посуд, інвентар, обладнання, руки треба старанно мити і тримати в чистоті.
РекламаОсобливо небезпечними для вживання є продукти, які швидко псуються. Це молочні, м'ясні продукти та страви з них. Бажано не готувати влітку та довго не зберігати холодці, студні, макарони по-флотськи, млинці з м'ясом, торти та тістечка з кремами, особливо – з заварним та білковим, "самокваси" з молока. Їжу краще готувати перед вживанням, зберігати в умовах холоду, що забезпечить холодильник. Перед вживанням страв з холодильника слід їх старанно прокип'ятити (або прожарити). Дуже небезпечно тільки підігрівати їжу, особливо – якщо вона зберігалась деякий час в теплому приміщенні, що сприяє швидкому розмноженню мікробів.
Важливим фактором у запобіганні харчових отруєнь є придбання доброякісних продуктів.
Декілька порад, думаю, не зашкодить: краще купувати продукти в магазинах, де якість та умови зберігання контролюються. А ще Ви отримуєте документ у вигляді чека, що підтверджує покупку і в деякій мірі гарантує її якість. Іноді чек не завадить приберегти. Звертайте увагу на упакування, етикетки і особливо – на терміни реалізації та зовнішній вигляд продуктів. Якщо ви не впевнені у якості вибраного, то зверніться до продавця з проханням пред'явити документ, що підтверджує доброякісність цього продукту. Це може бути сертифікат, посвідчення якості, ветеринарне свідоцтво та інше. А можна пошукати те, що ви любите, в іншому місці. Тим більше, що вибір є. Але не рекомендую купляти на ринку (або від людей) консерви, в'ялену рибу, окорочки, ковбаси, що виготовлені в домашніх умовах. Ці продукти частіше, аніж інші, викликають харчові отруєння.
РекламаНе слід купляти м'ясо, яке не пройшло ветеринарного контролю.
Пам'ятайте, що ні один випадок харчового отруєння, яким би легким він не був, не минає безслідно. Захворювання може ускладнитись колітом, гастритом і навіть виразкою та іншими тяжкими продовженнями хвороби. Запобігти харчовому отруєнню значно легше і дешевше, аніж лікуватися.
Лариса Гейруш