Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Життя
  • Коли вигідніше брати відпустку і чи мають право відмовляти у відпочинку

Коли вигідніше брати відпустку і чи мають право відмовляти у відпочинку

Коли вигідніше брати відпустку і чи мають право відмовляти у відпочинку

Через два тижні почнеться літо, а за ним і сезон круїзів і спекотних країн. Коли вигідніше брати відпустку, чи мають право керівники відмовляти у відпочинку або насильно “виганяти” у відпустку – у матеріалі.

ВІДЕО ДНЯ

Всі ці питання ми переадресували досвідченому адвокату Олександру Босенку.

Згідно із законом кожен українець має право на щорічну відпустку у розмірі не менше 24 календарних днів. У цей період за ним зберігається місце роботи і заробітна плата.

Реклама

Також передбачені додаткові щорічні відпустки для деяких категорій громадян, а саме для:

- працівників зі шкідливими умовами праці;

Реклама

- окремих категорій ветеранів війни;

- в інших випадках, передбачених законодавством.

У рамках категорії “додаткова” також надається творча відпустка і відпустка для підготовки та участі у змаганнях.

Реклама

– Щорічні додаткові відпустки за бажанням працівника можуть надаватись одночасно з щорічною основною відпусткою або окремо, – говорить юрист.

Коли вигідніше брати відпустку і чи мають право відмовляти у відпочинку  – 01

Загальна тривалість щорічної основної та додаткової відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, – 69 календарних днів.

Варто зазначити, що у перший рік роботи на підприємстві співробітник може взяти повну щорічну основну і додаткову відпустки тільки у разі, якщо він відпрацював не менше 6 місяців у цій організації.

Але тут є виняток і він стосується:

- жінок перед декретом чи після нього, а також жінок, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;

- осіб з інвалідністю;

Реклама

- осіб у віці до 18 років;

- чоловіків, дружини яких перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами;

- особливих категорій військових.

Варто також сказати, що відпускні працівникам виплачуються не пізніше, ніж за 3 дні до початку відпустки.

Коли вигідніше брати відпустку?

Існує думка, що не варто брати відпустку у вихідні та святкові дні, оскільки це невигідно з фінансової точки зору. Але це не зовсім так.

Це твердження справедливе лише стосовно святкових днів.

Реклама

Наприклад, співробітник взяв відпустку з 27 квітня по 11 травня на 12 днів. У цьому випадку не враховуються 1 і 9 травня, оскільки це святкові дні.

А ось що стосується вихідних (субота і неділя), то вони навпаки оплачуються. Виходить, що людина з їх урахуванням отримує більшу суму відпускних, ніж без них.

Крім того, вигідніше брати відпустку, коли у місяці більше робочих днів.

– Наприклад, у липні більш вигідно брати відпустку, ніж у січні або у травні, оскільки у липні більше робочих днів, ніж у січні або у травні. Про це свідчить закон, а саме Кодекс законів про працю України (ст. 73, п. 7). Там чітко прописано, що святкові дні, які припадають на період відпустки, у розрахунок тривалості відпустки не включаються і не оплачуються, – заявляє юрист.

Відмова у відпустці – табу

За словами Олександра Босенка, керівництво не має право відмовляти у відпустці співробітнику, якщо той пропрацював на підприємстві не менше 6 місяців.

– Право на відпустку має кожен громадянин України, який перебуває у трудових відносинах з підприємством, незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності фірми, а також той, хто працює за трудовим договором у фізичної особи. Це право закріплено у ст. 2 ЗУ Про відпустки, – каже юрист.

Реклама

Правда, варто попередньо узгодити цей момент з начальством. Зазвичай це робиться у графіку щорічних відпусток.

– Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються керівництвом. При складанні графіків враховуються інтереси підприємства, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку (ст. 10 ЗУ Про відпустки), – роз’яснює експерт.

Чи можуть “виганяти у відпустку”?

Виганяти насильно або списувати відпустку керівництво не має права.

– Виганяти ніхто не має права. Закон про відпустки забороняє не надавати відпустку працівникам, – заявляє юрист.

Натомість співробітник також не може відмовитися від права на відпочинок, але за це його штрафувати чи звільняти, звісно, ніхто не буде.

– Ніякі штрафні санкції йому за це не загрожують. Взагалі українське законодавство не містить забов’язань, які б змусили працівника ходити у щорічну відпустку. Натомість така норма є у конвенції Міжнародної організації праці про оплачувані відпустки від 24 червня 1970 р. МОП визнає недійсними та забороняє не використовувати мінімальну щорічну відпустку та не дає право на заміну її компенсацією. Проте тут також не сказано про санкції щодо таких працівників, – каже юрист.

Реклама

Крім того, експерт зазначає, що проблеми скоріше можуть виникнути у роботодавця, якщо той відмовляє працівнику у відпусці.

Чи можуть викликати з відпустки?

Тільки уявіть собі, ви сидите на березі блакитного моря, грієтеся на сонечку і неквапливо потягуєте коктейль з келиху і тут, як сніг на голову, дзвінок керівництва: “Ти терміново потрібен на роботі, у нас НП!” – і все, вся відпустка коту під хвіст. Неприємна ситуація, чи не так? А чи має взагалі керівництво на це право?

– На жаль, має, але тільки у надзвичайних ситуаціях. Так, у ст. 79 КЗпП сказано, що відкликання з щорічної відпустки допускається тільки за згодою працівника для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення нещасних випадків на підприємстві – простою, псування майна тощо, – каже Олександр Босенко.

У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

Суть у тому, що відпускні виплачуються перед відпусткою, тобто, якщо працівника відкликали на один день з відпустки, то за цей день вже нараховані відпускні, тому йому донарахують різницю при виплаті наступної зарплати.

Математично це виглядає так: зарплата за звичайний робочий день – відпускні за 1 день, які вже виплачені = зарплата за робочий день, який був відпусткою (з урахуванням вже виплачених відпускних).

Реклама

Отже, ми розібралися у всіх тонкощах відпусток і з’ясували, що з фінансової точки зору відпустку краще брати, коли у місяці більше робочих днів і немає свят. Більшу суму відпускних можна отримати, захопивши вихідні (суботу, неділю).

Крім того, ми з’ясували, що керівництво не має право відмовляти у відпочинку, а також “виганяти” або списувати відпустку. Але при цьому відмова співробітника від щорічної відпустки також не передбачена: мінімальна відпустка строком 24 дні має бути використана.

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно