Фестиваль демократії або як естонці собі місцеву владу обирають
25 жовтня 2020 року в Україні пройшли чергові вибори до органів місцевого самоврядування. Рівно через рік доля так розпорядилась, що в рамках навчального візиту, організованого Українським кризовим медіа-центром та Естонським центром міжнародного розвитку, вдалось на власні очі побачити хід голосування та підбиття підсумків в Естонії.
Як людина, яка активно висвітлювала період підготовки до виборів в Україні, було цікаво порівняти наскільки ж відрізняються ці процеси в двох країнах, які мають спільне радянське минуле. Варто одразу визнати, що особисто для мене ця різниця колосальна, сказав би навіть, що нас розділяє прірва. Але про все по порядку…
РекламаПерша суттєва відмінність, яка одразу кидається в очі, – це славнозвісне естонське електронне голосування. Держава пропонує громадянину не йти на дільниці, а у зручний для себе спосіб за допомогою комп’ютера проголосувати за того, чи іншого кандидати. Тобто Естонія стала однією із першопрохідців у Європі по цій можливості.
РекламаВже 16 років громадяни голосують у такий спосіб. Від виборів до виборів кількість людей, які обирають цей варіант голосування, лише зростає. Приміром, при цьогорічній явці на виборах в 54,8% (або 588 867 виборців), 39,6% (275 587 виборців) скористалися саме електронним голосуванням. Голосувати через Інтернет можна по декілька разів, але зарахується лише останнє голосування.
РекламаВиборчі дільниці в Естонії розміщуються не лише садочках, школах чи будинках культури, але й в торгових центрах чи навіть в тимчасово розвернутих для цього наметах на центральних площах. Ви йдете на шопінг і при цьому можете віддати свій голос. Отримати бюлетень зможете навіть якщо забули паспорт вдома. Водійського посвідчення чи будь-якого іншого документу, що дозволить ідентифікувати особу, буде достатньо.
Загалом, відмінностей у процесі голосування дуже багато. До того ж, в Естонії на виборчих дільницях після завершення голосування ви не побачите жодних спостерігачів чи кандидатів. Чому? Читайте в свіжому випуску газети "Панорама" №36 (10156) від 28 жовтня 2021 року.
Нагадаємо, уродженець Закарпаття може стати новим міністром екології.