Лікар, який вирощує 250 сортів винограду, про святість напою, смаки туристів та цінність закарпатського вина
За календарем та частково погодними умовами вже осінь. А для багатьох закарпатців це означає, що прийшов час збирати виноград, робити вино і робити підсумки свого виноробного сезону.
ВІДЕО ДНЯМайже більшість закарпатців вдома мають власні виноградники. Та у нашого співрозмовника як виноградник, так і ставлення до виготовлення п’янкого напою особливе, – пише у своїй статті "Вино, як добре хобі" газета "Панорама" (№ від 22 вересня).
Знайомтесь, Михайло Поличко – у минулому головний лікар Виноградівської районної лікарні, а нині справжній винороб-трудоголік, який впевнено примножує справу батьків і дідів.
РекламаУ самого Михайла Поличка ставлення до винограду та вина особливе. Це можна було зрозуміти з того, що нашу розмову він розпочав з розповіді про далекі біблійні часи, коли Ісус Христос здійснив чудо перетворення води на вино: «Більше 300 разів у Святій Книзі згадується виноград і вино. Святе Причастя – Тіло і Кров Христа – це хліб і вино. Тобто, це святий напій».
Виноградівець з дитинства захоплювався виноградарством, оскільки і батьки привчали його до виноробської майстерності. Тому і спадкове хобі є додатковим і заробітком, і післяробочим відпочинком та захопленням.
РекламаДля Михайла Поличка виноградівське вино теж особливе через природні умови: «Свого часу льодовик обійшов Чорну Гору. А ця гора є молодою. І тому тут виноградина любить рости. І лоза росте при любові господаря. Наше закарпатське вино важке, росте на важкому грунті. І тому воно характеризується низькою врожайністю, але високою якістю. А виноградівське вино – це біологічна зброджена рідина, яка на 80% є ідентичною плазмі крові. Це я можу з впевненістю говорити, як лікар за фахом. І тому я цим фактом можу знову підтвердити святість цього напою».
Він, як лікар і винороб, зауважив, що вино має цілющі властивості, але лише при культурному споживанні. «У медицині фізіологічна норма – 40 грам алкоголю на 100 кілограм живої ваги. Це 300 грам сухого вина або бокал пива. У старі часи Австро-Угорщини кожен день вживали малу кількість вина. Люди не хотіли бути п’яними. І тому мали міру. Взагалі вино добре діє на нервову систему. Людині раз у місяць необхідне емоційне та психічне перезавантаження. Якщо маленькими ковтками вживати вино протягом 20 хвилин, то буде розслаблення, спокій. І найголовніше – життя не здаватиметься таким сірим і поганим. До слова, до 1924 року у Російській імперії вино було лікувальним засобом», – каже винороб-любитель.
РекламаСам Михайло Поличко на околиці Виноградова влаштував поруч з виноградниками дегустаційний зал, де кожен може спробувати різні сорти вина. Та найголовніше є те, що лікар-винороб на власній плантації вирощує 250 сортів вина. Серед них Трамінер, Каберне, Ізабелла, Аркадія, Мускат Пелешкей, Білий Султан, Плевен Стійкий. Та його найулюбленішим сортом винограду є Вікторія, який є урожайним, морозостійким та смачним.
Що ж до туристів-дегустаторів, то за словами нашого співрозмовника, палкими любителями вина є львів’яни та одесити. Він каже, що гості з чорноморського міста зазвичай п’ють південні вина, та закарпатські напої їм дуже подобаються. Гості із сусідньої Галичини є фанатами закарпатських вин. Найчастіше вони віддають перевагу солодким винам. Закарпатці ж є любителями сухих вин.
Що ж до підсумків виноробного сезону, то Михайло Поличко зауважив, що цьогоріч врожай є на 20% меншим, ніж у 2015 році. На це є кілька причин. Зокрема, у квітні була спека, яка витягнула виноград. І він почав раніше рости. У травні почались сильні дощі, які дали привід розвинутись хворобам, типовим для винограду. У червні на Закарпатті був сильний градобій, який завдав великої шкоди виноградникам. Також цей сезон, за словами Михайла Поличка, загалом був дощовим. Тому і врожай буде меншим.
Схожі проблеми є і у виноробній промисловості. Як розповіла газеті «Панорама» представниця заводу «Котнар», що у Берегівському районі, Ольга Тоічкіна, сезон і для них виявився дуже важким через високу інтенсивність опадів. Врожаї винограду по всій території України і, зокрема, на Закарпатті, зменшились на 20-30%. Але зараз працівники заводу розпочали збір білих сортів Мускату та Шардоне. У жовтні розпочнеться збір червоних сортів винограду. Тому працівники промислового виноробного підприємства сподіваються, що на Закарпатті врожай буде якомога більшим, а вино – якіснішим.
На завершення розмови Михайло Поличко сказав, що як на Закарпатті, так і на Україні, потрібно розвивати культуру споживання вина. Адже французи, італійці та іспанці розслаблено та в міру вживають вино щодня, не страждають на алкогольну залежність і є довгожителями.