«Кава не врятує»: як нестача сну впливає на нашу пам’ять
Сон відіграє важливу роль у підтримці нашого здоров’я та емоційного стану.
Якість та тривалість цього процесу значно впливають на самопочуття, стан протягом дня та харчову поведінку, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ.
ВІДЕО ДНЯУ The New York Times розповіли, що ж станеться, коли поганий сон увійде в ритм життя.
«Навіть одна ніч із менш ніж шестигодинним відпочинком може погіршити короткочасну пам’ять», — розповів фахівець із медицини сну Річард Кастріотта. Люди по-різному реагують на недосипання, але навантаження на мозок є завжди. Небезпечний дефіцит сну — від 24 годин.
РекламаДоктор порівнює недосип з алкогольним сп’янінням, опираючись на дослідження, у ході якого було виявлено, що «нестача сну спричиняє більший ступінь погіршення керування автомобілем, ніж алкоголь».
РекламаВплив на пам’ять
Під час відпочинку мозок перебудовується та створює нові зв’язки між нейронами, які були сформовані протягом попереднього дня. Як зазначив поведінковий невролог Майкл Розенблум, недосип негативно впливає на лобову частку мозку, що пов’язана з відновленням пам’яті.
Швидкий сон (ШРО) відіграє важливу роль у закріпленні спогадів та сприяє обробці емоцій. Відхилення від режиму призводить до зменшення етапів ШРО, на який припадає приблизно 20% сну. Люди пропускають останній та найтриваліший період відпочинку.
«Ви можете помітити, що починаєте забувати дрібниці. Коли ви погано спите, важко повністю зосередитися на тому, що відбувається навколо вас. Це може погіршити здатність згадувати події в майбутньому», — зауважила лікарка Індіра Гурубхагаватула.
РекламаКороткочасний дефіцит сну, за словами доктора Ша, не впливає на віддалені спогади. Навіть у стані виснаження більшість людей зможе пригадати деталі, які вони знали протягом багатьох років (напр. назви вулиць). Коли ж це нова інформація, ми, як правило, відчуваємо більше труднощів.
«Може знадобитися кілька ночей міцного сну, щоб компенсувати наслідки поганої ночі», — каже Індіра Гурубхагаватула.
Чи допоможе кава?
Що б ви робили, якби не спали всю ніч? Багато людей потягнуться за чашкою кави чи енергетичним напоєм. «Кофеїн — це штучний спосіб замінити сон», — вважає професорка психології Кімберлі Фенн.
Кава лише на деякий час може підвищити рівень концентрації та бадьорості, оскільки кофеїн стимулює нервову систему та допомагає зменшити відчуття сонливості.
Згідно з дослідженням у журналі експериментальної психології, кофеїн:
- допомагає зосередитися та виконувати завдання на рівні з тими, хто спав достатньо;
- збільшує продуктивність навіть у тих, хто виспався.
Проте в публікації зазначено, що кава не допоможе уникнути помилок під час виконання завдань. Повноцінний сон має безліч корисних процесів для фізичного та психічного здоров’я, а кофеїн не зможе їх замінити.
Реклама5 порад для якісного сну
1. Дотримуйтесь розкладу
Лягайте спати приблизно в один і той же час. Це допомагає синхронізувати ваш біологічний годинник і підтримувати регулярний ритм дня.
2. Не їжте перед сном
Якщо ви переїдаєте перед сном, тіло буде сконцентроване на процесі травлення, яке перешкоджає належному відпочинку. Крім того, можна відчути печію та важкість, пише The New York Times.
3. Вимкніть ґаджети
Вимкніть планшет, телевізор і телефон перед сном. Блакитне світло, що випромінюється з екранів, має такий самий ефект на мозок, як і сонячне світло. Через це організм залишатиметься активним навіть коли ви будете намагатися заснути.
4. Не тренуйтеся перед сном
РекламаЗаняття фізичними вправами безпосередньо перед сном не є гарною ідеєю. Спробуйте йогу.
5. Медитуйте
Тривога та стрес можуть бути причиною недосипу, тому заспокоєння розуму допоможе покращити якість сну. Якщо у вас виникають проблеми з нічним відпочинком, спробуйте самостійну медитацію або скористайтеся відповідними застосунками.