Золотий трикутник. Джайпур

Гарагонич Василь 1 березня 2018 року 12:10 8881

Наш дванадцятиденний тур по Індії включав екскурсії по «Золотому трикутнику», до якого входять міста Джайпур – Агра-Делі і відпочинок на всесвітньовідомому курорті – перлині Індійського океану Гоа.

Під ранок щасливо долетіли до Джайпура – столиці Раджастану. З Києва до Шарджі політ тривав близько семи годин. Із Шарджі до Джайпура ще близько п’яти. А тому, як мовиться, втомлені, але задоволені, ми ступили на індійську землю. Незважаючи на наявність у нас індійських віз, митно-прикордонні формальності забрали теж трохи часу. Не у всіх техніка відразу хотіла «зчитувати» відбитки пальців як на біометричні паспорти.

Вийшовши з будівлі аеропорту, до нас кинулися десятки індусів з надією допомогти донести речі до автобуса і заробити бодай якісь рупії (≈ 65 рупій = 1$). Речі в багажник складав молодий хлопчина – помічник водія. Виявляється, в Індії в автобусах (принаймні у туристичних) є така посада. У його обов’язки з того, що вдалося побачити, входить притримування спеціальної тумби, щоб висота до першої сходинки в автобусі була більш комфортною. Помічник їде з водієм у спеціальній кабіні, відгородженій від салону прозорою перегородкою. Він же розносить туристам пляшки з питною водою із холодильника в кабіні, одним словом, подай-принеси.

У нічному Джайпурі звернули увагу на безліч блок-постів на вулицях з озброєними автоматами військовими та поліцією. Це також заходи перестрахування від можливих дій північного індійського «брата» Пакистану.

Територія штату Раджастан (ще використовується назва Раджастхан) включає і пустелю Тар, що переходить у сусідній Пакистан, з яким штат і Індія загалом межують. Мають 2912 км спільного кордону і доволі напружені відносини, які час від часу відлунюють терактами. А ще не так давно нинішні сусіди входили до складу Британської Індії, але згодом побили горшки. Навіть адміністративний поділ Раджастану нагадує зведення з фронтів: сім дивізіонів, які діляться на 33 округи.

Населення штату в районі 70 мільйонів і, що відрадно, рівень грамотності дедалі зростає. Кинулись в очі у світлі фар люди, які сплять прямо на тротуарі, та тварини, які ночують поруч. Благо, клімат не дозволяє замерзнути.

Кілька годин сну в готелі і ми знову в дорозі назустріч враженням і пригодам.

Після ночівлі і сніданку за «шведським столом» у досить таки пристойному ресторані готелю виходимо на вулиці, де як у Лермонтова «смешались в кучу кони, люди…» Тобто, як у моєму пародійному віршику «На вітрині в магазині є слони, собаки, свині…» Тут, правда, це все на вулицях і ще у ширшому тваринному асортименті.

Перша наша поїздка у форт Амбер, колишню резиденцію тутешніх керманичів, обнесену своєрідним аналогом китайської стіни. Від підніжжя, де вирує людське море з місцевих ремісників і продавців усячини та туристів, у фортецю їдемо верхи на… слонах. Десятки тварин у яскравих попонах із закріпленою платформою для сидіння на спині слона і погоничем, який розміщується на голові за вухами. Слони чемно долають кількасот метрів угору, а назустріч їм спускаються з форту їх колеги по в’ючно-верховому бізнесу. Картина не для слабонервних. Невідомо котрому із слонів щось взбреде в голову, а поруч – прірва. Із висоти гори та слонячого росту милуємось навколишніми панорамами гір і витворами людських рук. Мозаїчні панно на будівлях фортеці вражають своєю вишуканістю та польотом фантазії. Сотні відвідувачів форту фотографуються на фоні цих витворів архітектури та мистецтва. Серед них й індійські наречені, мов з фільму про закоханих.

Форт Амбер – це комплекс фортеці і палацу, збудовані в змішаному індусько-мусульманському стилі. Споруда була королівською резиденцією династії Качавахас, а нині є однією із найбільш популярних достожитностей Раджастану.

Джайпур – столиця Раджастану, найбільшого штату Індії, місто, яке іноді називають «рожевою симфонією», адже саме цей колір символізує гостинність у тутешній культурі.

Збудоване раджою Джай Сінгхом у 18 столітті, місто оточене високими пагорбами з потужними фортечними стінами. Казкові палаци, блискучий одяг місцевих мешканців, унікальна майстерність місцевих ремісників – це історична спадщина цього гірського краю.

Головною туристичною родзинкою Джайпура і одним із найбільш відомих пам’ятників раджпутської архітектури є Палац Вітрів або Хава Махал. Фасад будівлі пронизаний 953-ма мізерними віконними отворами, які дозволяли продувати середину у спекотні дні. Звідси і назва споруди – палац вітрів.

Для повноти вражень про архітектурно-мистецько-технічний талант індусів нас повели оглянути одне із 80 чудес світу – обсерваторію Джантар Мантар. Вона складається з чотирнадцяти геометричних пристроїв для вимірювання часу, передбачення руху планет і зірок. Кожний інструмент призначений для одного виміру. Сонячний годинник Джантар Мантара вважається найбільшим у світі. І від себе додамо – точним. Звіряли особисто з швейцарським годинником.

Редакція сайту не змінює і не редагує авторський текст, процитований на сторінках інтернет-видання «PMG.ua», і не несе відповідальність за висловлені в ньому думки.
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter